Potpredsjednik Vlade Branko Grčić sastao se danas s predstavnicima iračke delegacije koju u posjetu Hrvatskoj predvodi ministar industrije i mineralnih resursa Republike Irak Ahmed Naser Deli Al-Karbooli, a koja će u idućih nekoliko dana obići više hrvatskih tvrtki s kojima postoji mogućnost ili su već ugovoreni konkretni poslovi.
Kako je u izjavama za medije nakon sastanka kazao Al-Karbooli, ovaj će posjet biti iskorišten za konkretne dogovore vezane uz neke već ugovorene poslove, poput proizvodnje autobusa hrvatskog Crobusa za iračkog partnera, potom zajedničke proizvodnje lakog oružja u Iraku, kao i zajedničke proizvodnje u tekstilnoj industriji u Bagdadu.
Iračka je strana jako zainteresirana i za elektroenergetski sektor, bit će razgovora o stvaranju geološke karte Iraka od strane jedne hrvatske tvrtke, a interes postoji i za suradnju u edukaciji iračkog kadra te izgradnji infrastrukture, kazao je Al-Karbooli
Tako će iračko izaslanstvo u idućim danima, među ostalim, posjetiti tvrtke Crobus, Đuro Đaković, Munja, HS Produkt, Eurocable, Ziegler i dr.
Grčić je pak istaknuo potencijale koji postoje za hrvatske tvrtke na obnovi i modernizaciji Iraka, koji je pretrpio i političku i gospodarsku krizu i danas je u procesu intenzivne obnove i rekonstrukcije te je kazao da su i u fokusu današnjeg susreta bile mogućnosti sudjelovanja hrvatskih partnera u obnovi gospodarstva.
Ta bi suradnja uskoro, kazao je Grčić, trebala dobiti i institucionalni okvir, kroz otvaranje iračkog veleposlanstva u Hrvatskoj, što je u tijeku, kao i kroz planirano osnivanje Hrvatsko-iračke gospodarske komore, koja bi bila medijator između dvaju gospodarstava.
Tamošnji industrijski sustav, dodao je, treba stranu potporu u transferu znanja, modernizaciji, uvođenju novih tehnologija i uopće u uspostavi snažne industrije, što je velik potencijal za mnoge zemlje pa tako i za Hrvatsku.
Govoreći o potencijalima iračkog gospodarstva Al-Karbooli je pak istaknuo da proračun Iraka, koju je opisao kao zemlju ekstrabogatih prirodnih resursa, za iduću godinu iznosi oko 130 milijardi američkih dolara, a da primjerice gospodarska suradnja sa susjednim Iranom i Turskom iznosi 13 i 11 milijardi dolara godišnje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu