Mađarska ne želi da slučaj INA-MOL bude izvor napetosti u odnosima s Hrvatskom i nastavit će dijalog u ovom sporu, priopćilo je u subotu mađarsko ministarstvo vanjskih poslova osvrćući se na razgovor ministra Janosa Martonyija i hrvatske ministrice vanjskih i europskih poslova Vense Pusić.
Martonyi je informirao Pusić u petak u Budvi o stajalištu mađarske vlade o sporu INA-MOL koji je doveo do napetih odnosa dviju zemalja koje sada obje strane nastoje smiriti.
Mađarska vlada "ne želi da to bude izvor napetosti u mađarsko-hrvatskim odnosima i ako je udio MOL-a u INI tome razlog onda bi najbolje rješenje bilo razdvojiti ta dva poslovna partnera na civiliziran način", poručuje u priopćenju mađarsko ministarstvo govoreći o sadržaju razgovora Martonyija i Pusić, prenosi mađarska novinska agencija MTI.
Takav smirujući ton razgovora potvrđuje i ministrica Pusić.
"Razgovarali smo o odnosima Hrvatske i Mađarske i zaključili da je u interesu obiju zemalja da se nastave pregovori. Odnosi između dviju zemalja su iznimno važni i na dugi rok mnogo važniji od pojedinačnog problema, ma koliko on važan bio", rekla je u subotu ministrica Pusić o razgovoru s Martonyijem.
Dodala je kako će Hrvatska i Mađarska nastaviti raditi na suradnji i smirivanju "sada malo uzburkanih odnosa".
Mađarsko ministarstvo navodi kako je Martonyi istaknuo da je pitanje eventualnog razdvajanja tvrtki isključivo u nadležnosti MOL-a.
Na pitanje očekuje li da će Hrvatska dobiti ponudu za otkup MOL-ovih dionica u INI, Pusić je kazala kako je to stvar pregovora Hrvatske i MOL-a. "Postoji stav kako je najbolje da raščistimo taj problem i nastavimo raditi zajedno, ali to će rješavati pregovarači", rekla je.
Martonyi je također rekao na sastanku s Pusić da se mađarska vlada ne može miješati u izvršenje europskog uhidbenog naloga koji je za čelnikom MOL-a Zsoltom Hernadijem izdao hrvatski Uskok jer je to u isključivoj domeni suda, navodi ministarstvo. Hernadi je osumnjičen da je podmitio bivšeg hrvatskog premijera Ivu Sanadera kako bi MOL-u prepustio upravljačka prava u Ini mada ima nešto manje od 50 posto dionica.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.@ ivan 50,
@ igla ,
ako ste bili u Siriji zašto ne pišete istinu o nađenoj nafti i plinu?
Zašto ne pišete o MOLu u Siriji i tajnama prije prodaje 25% INE ?
(Moderatori su mi već dva puta danas obrisali postove)
Večernji list (naslovi i podnaslovi),citiram :
“Tajna prodaje INE
Zaposlenici INE prijavili DORHu malverzacije
USKOK istražuje
Istražitelji USKOKa nastoje doći do orginalnog elaborata o vrijednosti nalazišta u Siriji
Jesu li Mađari 2003.imali povlaštene informacije o domaćoj naftnoj kompaniji
Mjerenja provodila mađarska tvrtka
Mol se grčevito borio za INU i dao ponudu od 505 miliona eura za 25% kompanije jer je znao da samo naftna polja u Siriji vrijede 20 miliardi dolara
MOL je znao tajnu o sirijskim poljima kad je ulazio u INU
Ljubo Jurčić: Nisam bio upoznat s otkričem u Siriji, sve sam podatke dobio iz INE
20 miliardi dolara vrijednost naftnih i plinskih polja u Siriji2003.
U vrijeme privatizacije INE predsjednik uprave INE bio je Tomislav Dragičević
Predsjednik Nadzornog odbora INE bio je Slavko Linić
MOL: Znali smo da Sirija skriva potencijal jer smo ondje radili”
*
http://www.vecernji.hr/felix-1381010400/ [vecernji.hr]
upravljačka prava će biti oduzeta a tko želi ulupati milijarde a da nema pravo o odlučivanju nek izvoli[emo_zloban]
INDUSTRIJA
NAFTE
AZERBEDŽAN
http://www.vecernji.hr/felix-1381010400/
A tupavi Miljenić kaze da ovo nije politicko pitanje.
?
Uključite se u raspravu