Da Ministarstvo financija do kraja godine planira još jedan izlazak na tržište dolarskih obveznica, priča se već neko vrijeme, no ministar Slavko Linić u ponedjeljak je rekao kako bi zaduženje moglo biti veće od dosad spominjanih 1,5 milijardi dolara.
6,5posto
kamata je kojom bi u Vladi bili zadovoljni pri skorom zaduženju
Međutim, neobičnije je bilo čuti da ćemo "biti zadovoljni" bude li cijena na razini 6-6,5 posto, te da je "moguća i veća". Slučajno ili ne, prinos prinosi na naš 10-godišnji dolarski dug porasli su dan poslije oko 0,3 postotna boda, čime su premašili šest posto. Deficit, a time i potrebe financiranja ove su godine jednostavno znatno veće od plana, s tim da u Ministarstvu i dalje tvrde kako tek treba vidjeti kako će se na prihode odraziti mjere pojačane naplate. Posve je izvjesno, ipak, da će Vlada prekršiti postojeći Zakon o fiskalnoj odgovornosti, a to je Vlada zapravo nagovijestila i nedavnom Polugodišnjem izvješću o primjeni fiskalnih pravila, ocjenjujući da rast rashoda u kombinaciji s negativnim tendovima u gospodarstvu "ukazuju na značajan rizik ispinjenja postojećeg fiskalnog pravila".
Taj je rizik prepoznat i znatno prije, a da ne bi ispalo da se ignorira zakon koji regulira tako važno područje kakvo je fiskalna odgovornost poodavno su iz Vlade inicirali izmjene zakona. Prijedlog tog zakona, međutim, nije se još uspio probiti do Sabora (mada se to očekivalo kad je 12. srpnja otvorena javna rasprava). Jedan od razloga je, navodno, to što se tim prijedlogom predvidjelo da Fiskalni odbor ubuduće bude upravo pod kapom Sabora koji pak nije baš sklon tome, a još manje pratećim promjenama Poslovnika. I Fiskalni odbor imao je dosta primjedaba na prijedlog novih pravila. Sve u svemu, ako se te zakonske izmjene i uguraju u Sabor dovoljno da izglasavanje uslijedi prije kraja godine, to će značiti da se praktično 'ex post' primjenjuje za godinu na izmaku.
0,3postotna
boda porasli su prinosi na 10-godišnji dug nakon Linićeva istupa
A opet, još je manje zamislivo da se postojeći zakon ostane u primjeni za 2013. i da s godišnjim izvješćem o Vlade (ne)primjeni fiskalnih pravila (potkraj travnja 2014.) odgovori u Vladi moraju ponuditi mandate na raspolaganje. Sve u svemu, i za sedam stručnjaka koji čine Fiskalni odbor članstvo u tom tijelu ispalo je velik reputacijski rizik. Ministar za njih nema vremena, pa ispada da Odbor nema što reći ni o tekućim kretanjima ni o Smjernicama.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ali rashode nećemo smanjiti, pa taman cijelu državu prodali…neka to onda smanjuje netko drugi.
Ako u 6 godina prihodi samo padaju, stvarno mi nije jasno zašto Linić i dalje uporno pokušava podizanjem poreza povećati prihode.
U zadnjih 6 godina smo dizali poreze valjda 6-7 puta i svaki put je situacija bila sve gora…
Ovakvih štetočina u povijesti hrvata nije bilo.prodavat ćemo uskoro i otoke.
Drugo nismo ni zaslužili.
Liniću se žuri – zna da nakon njegovih “smjernica” S&P sprema još jedno rezanje kreditnog rejtinga.
Uključite se u raspravu