Količina inicijalnih javnih ponuda dionIca (IPO) u Europi u trećem je tromjesečju skočila nevjerojatnih šest puta. Investitore u naime namamile jeftine valuacije i jačanje gospodarstava zbog čega su odlučili više ulagati u Europi.
Koliko su dionice kompanija u Europi, koje izlaskom na tržišta kapitala traže svoje mjesto pod suncem, govori i podatak da su IPO-i porasli dvostruko brže nego u Sjedinjenim Američkim Državama, pokazuju podaci Bloomberga. Snažan utjecaj na količini novoplasinranih dionica imaju najveća njemačka nekretninska kompanija Deutsche Annington Immobilien i britanski broker za nekretnine Foxtons Group. Količina dionica u IPO-ima na globalnoj razini u ovoj je godini porasla deset posto u odnosu na lani, a manji rast posljedica je 40-postotonog pada inicijalnih ponuda u Aziji. Investitori se općenito sve više vraćaju u Europu nakon što su guverner Europske središnje banke (ECB) Mario Draghi i njemačka kancelarka Angela Merkel pomogli u stišavanju dužničke krize i rješavanju recesije eurozone.
Ritter
Postoji percepcija među investitorima da je većina gospodarskih problema Europe završila
Koliko su tržišta kapitala staroga kontinenta atraktivna pokazuje i podatak da su američki mirovinski fondovi u prvoj polovici ove godine u europske dionice uložili 65 milijardi dolara, što je najviše od 1977. godine. Iako i američko tržište kapitala ima svoje mamce za ulagače, kao što je najavljeni IPO Twittera koji bi se trebao održati u studenome, ili kao što je inicijalna ponuda jednog od napoznatijih svjetskih hotelskih lanaca Hilton koji je vrijedan najmanje 1,25 milijardi dolara, Europa ima jednu prednost. Naime, dionice u SAD-u probijaju sve rekorde i tamošnji indeksi na povijesnim su razinama, a Europa nije ni bilzu stoga ima znatno veći potencijal rasta.
Ulagači prisiljeni tražiti
"Postoji percepcija među investitorima da je većina gospodarskih problema te regije iza nas i da će od sada volatilnost biti na znatno nižim razinama. Ključna tema ovog tromjesečja bila je ponovni fokus američkih investitora na Europu", izjavio je Josef Ritter čelnik odjela Deutsche Bank za europska tržišta kapitala. Pored spometutih 65 milijardi dolara koliko su američki investitori potrošili u Europi, lokalni investicijski fondovi u posljednjih su godinu dana, pak, kupili 80 milijardi eura vrijednih dionica i čini se da neće stati na tome. Naime, skupe američke dionice, što se vidi u kretanju indeksa S&P500 koji je ove godine skočio čak 20 posto, Europu su napravili prirodnim mjestom za kupovinu dionica.
"Vrlo je rizično biti izložen na ovako visokim razinama, stoga su investitori prisiljeni tražiti nova mjesta za ulaganje. Europa je po tom pitanju iskočila", smatra Hans Olsen, čelni čovjek za ulaganja u Barclaysovoj podružnici. Raspoloženje američkih ulagača vidljivo je i kroz investicijske fondove. Oni koji su kupovali europske dionice u kolovozu i rujnu privukli su svježih 13,1 milijardu dolara, dok su iz onih koji su usmjereni na američko tržište kapitala ulagači povukli 16,9 milijardi. "Ovo je godina europskih vrijednosnica. Pomaže im i to što su im valuacije još uvijek niže u odnosu na američke i azijske", kaže Klaus Hessberger iz europske podružnice JPMorgan Chasea. Ističe da će u posljednjem kvartalu ove godine sigurno biti između 10 i 15 inicijalnih ponuda od kojih bi svaka trebala imati prosječnu vrijednost od 500 milijuna dolara. Neke kompanije na tržištu kapitala tražit će i više. Primjerice, talijanski proizvođač tekstila Moncler planira, kažu neslužbeni izvori, u studenome prikupiti milijardu eura (oko 1,35 milijardi dolara) svježeg kapitala). Francuski kabelski operater Numericable SAS također planira IPO koji bi mogao vrijediti čak 5,5 milijardi eura.
Rizici još uvijek postoje
Ipak, rizici još uvijek nisu nestali. Iako je Europska središnja banka nedavno povisila prognoze kretanja gospodarstva eurozone, još uvijek je riječ o padu od 0,4 posto i o postupnom oporavku. Moguće su i ponovne političke tenzije, a nadolazeće procjene bilanci banaka i njihovog razduživanja mogli bi ograničiti oporavak eurozone u idućoj godini."Ovi, zapravo, suprotni signali predstavljaju rizike za naše makroekonomske scenarije i pojačavaju mišljenje da će oporavak biti ublažen", objašnjava Philippe Gudin,glavni ekonomist Barclaysa. Iako američki IPO-i zaostaju za europskima, još uvijek im je količina, a vrijednost im je 11 milijardi dolara, tri puta viša u odnosu na prošlu godinu. Takva aktivnost na IPO tržištu, piše Bloomberg, mogla bi biti temelj za održiviji zamah do kraja godine.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu