Ukupne državne potpore dodijeljene u 2012. godini iznosile su 8,8 milijardi kuna ili 3 posto manje nego u 2011. posto, dok je njihov udio u BDP-u smanjen neznatnih 0,07 postotnih bodova, na 2,66 posto, kazala je na današnjoj konferenciji za novinare Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) predsjednica Vijeća za zaštitu tržišnog natjecanja Olgica Spevec.
Predstavljajući rezultate iz Godišnjeg izvješća o državnim potporama za 2012. godinu Spevec je istaknula da je daljnje smanjenje državnih potpora pozitivan trend, no da njihov niži nominalni iznos nije popraćen adekvatnim padom njihovog udjela u BDP-u, što znači da Hrvatska realno za državne potpore izdvaja "bitno više nego što su naše mogućnosti".
Pozitivnom je Spevec ocijenila činjenicu da nakon godina uzastopnog rasta (od 2004.) padaju potpore poljoprivredi i ribarstvu, koje su lani prema 2011. smanjene za oko 700 milijuna kuna ili 16,5 posto, na 3,5 milijarde kuna.
Te su potpore činile 40,3 posto ukupnog iznosa državnih potpora u 2012., a Spevec kaže da će taj omjer u idućim godinama i dalje padati jer je za pretpostaviti da će potpore poljoprivredi postajati više europske, a manje potpore na nacionalnoj razini.
Ostalih 59,7 posto državnih potpora u 2012., odnosno 5,25 milijardi kuna čine poticaji gospodarstvu, koje su prema 2011. povećane za gotovo 10 posto. Pritom su potpore za tzv. horizontalne ciljeve povećane za gotovo 25 posto, na 1,6 milijardi kuna, a potpore za posebne sektore za 4,4 posto, na 3,6 milijardi kuna.
U tim, sektorskim potporama najviši iznos čine potpore sektoru prometa – ukupno 1,6 milijardi kuna, od čega najviše za željeznicu (963 milijuna kuna), linijski pomorski promet (375 milijuna kuna) te zračni promet (257,3 milijuna kuna), dok je potpora za radiotelevizijsko emitiranje, odnosno RTV pretplata, lani bila 1,2 milijarde kuna.
Te dvije kategorije bilježe rast prema 2011., promet za 14 posto, a RTV pretplata za 2 posto, dok su primjerice potpore brodogradnji gotovo prepolovljene i iznosile su manje od 500 milijuna kuna. No, Spevec podsjeća da će se udio potpora brodogradnji ove i iduće godine uvećati za oko 2,8 milijardi kuna koliko iznose državne potpore predviđene planovima restrukturiranja hrvatskih brodogradilišta.
One znatno bitnije i prihvatljivije, potpore za horizontalne ciljeve pak pokazuju da je lani za potporu malom i srednjem poduzetništvu Hrvatska izdvojila oko milijardu kuna ili dvostruko više nego 2011., a gotovo udvostručene su i potpore zapošljavanju, na 121,7 milijuna kuna.
U idućim godinama, kazala je Spevec, za očekivati je da će u tim horizontalnim potporama rasti udio sredstava koja će se dobivati iz EU fondova, a smanjivati nacionalne potpore, što bi trebalo imati i pozitivan učinak na državni proračun.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu