Ruska vlada najavila je da planira privatizaciju svoje tvornice za proizvodnju oružja Išmaš, čiji je najpoznatiji artikl legendarni AK-47 Kalašnjikov.
Kako piše Internationa Herald Tribune (IHT), pozivajući se na svoje izvore u ruskoj vladi, planira se prodaja do polovice udjela u tvrtki. Nagađa se da bi se na ovaj način u tvrtku moglo sliti oko 80 milijuna dolara svježeg kapitala (2,5 milijardi rubalja). IHT navodi da su privatni investitori ruski poduzetnici Aleksei Krivorčuko, jedan od suvlasnika prigradskih vlakova koji povezuju Moskvu sa zračnim lukama Šeremetjevo, Domodedovo i Vnukovo, te Andrei Bokarev, koji ima zaleđe u sibirskim rudnicima. Išmaš (Iževski mašino-strojarski zavod) je nakon drugog svjetskog rata bio najveći svjetski proizvođač pješačkog oružja, no nakon 1990. se našao u ozbiljnoj krizi. Zadnjih godina ni ruska vojska nije naručivala novo pješačko oružje pa se tvrtka morala gotovo u potpunosti okrenuti civilnom tržištu.
Nakon turbulentnih desetljeća, zadnje dvije godine je poslovanje stabilizirano, zahvaljujući prije svega velikim isporukama na američko civilno tržište, ponajprije "civilne" verzije AK-47 poznatije pod imenom "Saiga". Koliko je SAD važan za Išmaš, dovoljno govori činjenica da je zadnjh godina isti udio prodaje, od po 40 posto, otpadalo na rusku vojsku i američke ljubitelje oružja. Investitori će osim 49-postotnog udjela u Išmašu, dobiti i udjele u četiri povezane tvrtke koje proizvode spremnike za kalašnjikov, pištolje te strojeve za proizvodnju oružja. Kontrolni udio od 51 posto će i dalje ostati u vlasništvu državnog konglomerata Russian Tehnologies (RT), krovne organizacije ruske vojne industrije, koju je 2007. osnovao aktualni predsjednik Vladimir Putin. Sergej V. Čemezov, izvršni diretkor RT-a, kazao je da je javno-privatno vlasništvu model koji može održati i ojačati veliki dio ruskih tvrtki iz vojno-industrijskog kompleksa.
Očekuje se da će novi investitori preimenovati tvrtku, iz bezličnog Išmaš u puno prepoznatljivi Kalašnjikov (Kalashnikov Concern). Plan je učetverostručiti prihod odnosno s prošlogodišnjih 190 milijuna dolara doći na 770 milijuna. Do 2020., u tvrtki koja upošljava nešto manje od tisuću ljudi, planira se postići proizvodnja od 1,9 milijuna pušaka i pištolja godišnje. Koliko je "kalašnjikov" poželjan brend, pokazuje činjenica da se od 1995. proizvodi votka Kalashnikov, a njemačka tvrtka MMI ima pravo na proizvodnju satova i galanterije pod tim brendom. Dodatan problem predstavljaju i mnogi proizvođači oružja iz Azije i Afrike koji, s više ili manje licencnih prava, proizvode vlastite jeftine verzije kalašnjikov pušaka.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu