U gotovo godinu dana primjene odredbi Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi pokretanje nagodbe zatražilo je više od 5.000 tvrtki s gotovo 42 tisuće zaposlenih i više od 48,6 milijardi kuna prijavljenih dugovanja, a do sada je pred trgovačkim sudovima sklopljeno ukupno 211 predstečajnih nagodi, podaci su Financijske agencije (Fina).
Prema zbirnim podacima Fine, predstečajnu nagodbu je od 1. listopada prošle godine do 20. rujna ove godine zatražilo 5.035 tvrtki sa 41.790 zaposlenih.
Gotovo 89 posto od ukupnog broja tih tvrtki čine male tvrtke, odnosno one čije su obveze prijavljene u postupku predstečajne nagodbe bile manje od 10 milijuna kuna, a takvih je ukupno 4.477. No, na preostalih 558 velikih tvrtki, s dugovanjima u iznosima višima od 10 milijuna kuna, odnosi se čak 91,3 posto ukupnih prijavljenih dugovanja, odnosno više od 44,4 milijarde kuna.
Od ukupnog broja do sada započetih postupaka predstečajnih nagodbi, pokazuju podaci Fine, riješeno je ukupno 3.975 predmeta ili 79 posto, a u radu je njih 1.060.
Pozitivno je do sada riješeno 857 predmeta ili 17 posto od ukupno predanih zahtjeva, odnosno za njih je prihvaćen plan financijskog restrukturiranja ili su već sklopljene nagodbe.
Od toga je za 646 tvrtki prihvaćen plan financijskog restrukturiranja, a njih 211 skopilo je predstečajne nagodbe, što čini 4,2 posto od ukupnog broja tvrtki koje su podijele zahtjeve.
Tako je od 48,6 milijardi kuna ukupnih prijavljenih dugovanja do sada 'riješeno' 14,7 milijardi kuna – više od 12 milijardi kuna iznose dugovanja tvrtki za koje je prihvaćen plan restrukturiranja, a skopljene se nagodbe odnose na tvrtke s gotovo 2,7 milijardi kuna obveza, odnosno 5,5 posto od ukupnog iznosa.
Podaci Fine pokazuju i da je gotovo trećina svih predstečajnih nagodbi sklopljeno pred Trgovačkim sudom u Osijeku – njih 67. Slijede trgovački sudovi u Varaždinu (53 nagodbe), Rijeci (44), Zagrebu (19), Bjelovaru i Splitu (po 10 nagodbi) te u Zadru (8).
Fina je objavila i pregled podataka o podnosenim prijedlozima za pokretanje postupka predstečajnih nagodbi po djelatnosti tvrtke, kao i teritorijalnu raspodjelu.
Prema tim podacima, najveći broj tvrtki koje su pokrenule postupak predstečajne nagodbe je iz sektora trgovine na veliko i malo – njih 1.200, a slijedi 881 građevinska tvrtka te 761 tvrtka iz prerađivačke industrije.
Najveća se dugovanja ipak odnose na građevinske tvrtke koje su prijavile gotovo 12,5 milijardi kuna obveza, dok je na drugom mjestu prerađivačka industrija s 9,6 milijardi kuna obveza, a treći su trgovci, čije obveze iznose 7,2 milijarde kuna.
Po broju zaposlenih su pak na prvom mjestu tvrtke iz prerađivačke industrije, s više od 16 tisuća zaposlenih, a slijede građevinske tvrtke, s 8.626 radnika.
Zbirni podaci prema županijama govore pak da su najveći broj zahtjeva za pokretanje predstečajne nagodbe predale tvrtke iz Grada Zagreba, koje imaju i najveće obveze – nagodbu je zatražilo 1.349 tvrtki koje su prijavile gotovo 18,3 milijardi kuna duga.
Nagodbu je zatražilo i 447 tvrtki iz Splitsko-dalmatinske županije, koje duguju 7,6 milijardi kuna, kao i 373 tvrtke iz Zagrebačke županije s 1,3 milijarde kuna prijavljenih obveza, 359 iz Primorsko-goranske županije s 4,2 milijarde kuna dugovanja, 294 tvrtke iz Osječko-baranjske županije s ukupnim dugovima od 4,1 milijarde kuna itd.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu