Bosna i Hercegovina (BiH) bi u skoro vrijeme mogla dobiti svoje prve vjetroelektrane nakon što je Hercegbosanska županija (HBŽ) donijela odluku o davanju koncesija za tri vjetroparka.
Naime, HBŽ, inače najveća od 10 županija Federacije BiH sa sjedištem u Livnu, donijela je odluku da se dodijeli koncesija tvrtkama Vjetroelektrane, Wild Wind i Luna za njihove projekte obnovljivih izvora energije. Koncesiju je dobio i Solbus iz Livna za gradnju solarnih parkova u općini Livno. Tvrtka Vjetroelektrane bi trebala izgraditi svoj vjetropark na lokaciji Slovinj i Dževa u okolici Glamoča. Luna je dobila koncesiju za lokalitete Tušnica i Velika Ljubuša kod Tomislavgrada, a Wild Wind za lokalitet Budina kosa kod Glamoča. Za sada još nisu poznati rokovi u kojima bi vjetroelektrane mogle zaživjeti, u kolikoj snazi, niti veličina investicija.
14projekata
elektrana na vjetar realizirala je Hrvatska kao jedina zemlja u regiji
Hrvatska je jedina država zapadnog Balkana koja je posljednjih godina uspjela realizirati relativno veliki broj projekata – ukupno 255 megavata instalirane snage u 14 projekata. Preduvjet za razvoj obnovljivih izvora energije je pravni okvir koji regulira subvencije i cijene. Najviše najava o projektima vjetroelektrana ima u Srbiji. Naftna industrija Srbije (NIS) je nedavno objavila da počinje gradnju vjetroelektrane Plandište u sjeveroistočnoj Srbiji. Sama vjetroelektrana bi trebala stajati oko 160 milijuna eura, a planirana snaga vjetroelektrane je 100 MW. Gradnja bi trebala biti gotova sredinom 2014., a vjetropark će obuhvaćati 34 vjetroagregata. Projekt je razvijala tvrtka Energowind koja je u travnju ove godine prodala 50 posto udjela NIS-u. Ovo će biti prva vjetroelektrana u Srbiji. Nedavno je najavljeno postavljanje kamena temeljca za vjetroelektranu na Vrškoj čuki, no sličnih najava bez realiziacije bilo je i ranije. Uz NIS-a, projekte su najavili Vat energija, Sewea te Elektroprivreda Srbije.
Generatori
Proizvodnja komponenti
Iako za sada u Srbiji nije realiziran niti jedan projekt vjetroelektrane ta zemlja ima proizvodnju komponeneti za taj energetski sektor. Naime, 2010. je Siemens preuzeo tvornicu Loher Elektro Subotica, te se tamo proizvode dijelovi za generatore za vjetroelekrane. Dnevno se proizvede dijelova za 280 Siemensovih generatora.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu