Europska komisija predložila je danas propise koji bi trebali spriječiti malverzacije na tržištima kroz manipulaciju referentnim pokazateljima poput kamata libor i euribor, odustajući ipak od sveobuhvatne kontrole nad ugovorima vrijednim tisuće milijardi eura.
Europski povjerenik za unutarnje tržište i usluge Michel Barnier predstavio je nacrt zakona kojim Bruxelles želi spriječiti malverzacije poput onih s namještanjem libora, londonske međubankarske kamatne stope koja se koristi kao referentna vrijednosti pri utvrđivanju cijena financijskih proizvoda vrijednih 300.000 milijardi dolara, i njegova pandana u eurozoni euribora.
U Bruxellesu su odustali od početnih planova da pravnu odgovornost u cijelosti prebace na one koji dostavljaju podatke potrebne za izračun referentnih vrijednosti. Mogućnost sankcija ipak je zadržana kao i pravno obvezujući kodeks ponašanja.
Krajnji su cilj vjerodostojne referentne vrijednosti koje u Bruxellesu žele osigurati sprečavanjem sukoba interesa, usklađenošću s "ekonomskom stvarnošću" i odgovarajućom primjenom.
"Današnji prijedlozi prvi puta predviđaju obveznu autorizaciju i nadzor za sva tijela koja utvrđuju referentne vrijednosti. Time će se podići razina transparentnosti i suzbiti eventualni sukobi interesa", naglasio je Barnier.
U Komisiji inzistiraju i na dovoljno opsežnom setu preciznih podataka za potrebe utvrđivanja tih vrijednosti, te na pouzdanim izvorima i metodama izračuna. Ukazuju i na načelo transparentnosti pri utvrđivanju.
Traži se i "odgovarajuća zaštita potrošača i ulagača koji se koriste referentnim vrijednostima". Tako bi banke po prijedlogu EK po potrebi trebale procjenjivati njihovu prikladnost, "primjerice pri sastavljanju ugovora o hipotekama".
Regulativa tih aktivnosti predstavlja novost ali će se EU u pitanju njezine provedbe i dalje najvećim dijelom oslanjati na zemlje članice i njihove regulatore. Time se odustalo od zamisli da taj posao bude povjeren slabo ekipiranoj Europskoj agenciji za vrijednosne papire i tržišta (ESMA) sa sjedištem u Parizu.
U novom se prijedlogu umjesto toga sugerira razmjena informacija između ESMA-e i skupina supervizora iz članica EU-a.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu