Njemačka želi ograničiti nadležnost europske agencije za likvidaciju banaka, što bi moglo udahnuti život ambicioznom projektu bankovne unije ali i ozbiljno načeti europski mehanizam za spečavanje kriza.
Europski čelnici usvojili su koncept bankovne unije ali je uspostava sustava koji bi prebacio posao nadzora i rješavanja problema u bankama s razine pojedinih država na razinu EU mnogo tvrđi orah. Dužnosnici eurozone kazali su za Reuters da njemačka vlada radi na planu koji bi omogućio završetak projekta bankovne unije bez promjene europskih povelja. Njemačka predlaže da nova agencija za likvidaciju banaka u problemima bude nadležna samo za oko 130 najvećih banaka u eurozoni, a ne za svih šest tisuća. Berlin strahuju da bi u slučaju preopsežnih nadležnosti agencije rješavanje problema posrnulih banaka u drugim zemljama palo na njemačka leđa. Ujedno žele zadržati ovlasti za odlučivanje o vlastitim štedionicama.
Europska središnja banka (ECB) preuzet će nadzor nad bankama eurozone u drugoj polovini iduće godine. Berlin se pobrinuo da ECB izravno nadzire samo 130 do 150 "sistemski važnih" banaka a sada želi ograničiti i ovlasti agencije za likvidaciju. Ograničavanje nadležnosti agencije važno je za Njemačku jer bi to tijelo moglo zatražiti gašenje određene banke. Tada bi se mogao aktivirati zahtjev za pomoći iz eEuropskog stabilizacijskog mehanizma, čiji je Njemačka najveći dionik.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu