Tvrtke povezane s poduzetnikom Slavenom Čolakom dobile su barem 50 milijuna kuna kredita Centar banke, doznajemo iz dobro obaviještenih izvora.
Dodatnih 50-ak milijuna kuna kredita dobile su tvrtke povezane sa zagrebačkim poduzetnikom Željkom Mlinarevićem, vlasnikom Kemoboje. Sa još 170 milijuna kuna kreditirano je još devet tvrtki, koje su sada odreda u stečaju ili barem u predstečajnoj nagodbi. Kako doznajemo, većina tih kredita podignuta je za mandata predsjednika Uprave Centar banke Frana Renka, manji dio za vrijeme Ive Markotića, a svo vrijeme predsjednik bančinog NO bio je Dragutin Biondić, većinski vlasnik. Navodno je Slaven Čolak ukupno dobio 80 milijuna kuna kredita, no jedna mu je tvrtka otišla u stečaj, pa je time i dug naprasno smanjen. Samo na Čolaku Centar banka morala je uplatiti 60 milijuna kuna rezervacija.
Sada se među velikim korisnicima kredita Centar banke našlo i jedno novo ime: Željko Mlinarević, vlasnik Kemoboje, nekoć poznate tvrtke koja je poslovno neaktivna, a ima 5,4 milijuna kuna poreznoga duga. Državna revizija našla je cijeli niz zamjerki na način privatizacije Kemoboje. Do većinskog je vlasništva Mlinarević došao pretvaranjem potraživanja slovenske tvrtke Color Medvode, čiji je bio zastupnik, u dionice Kemoboje. Mlinarević se prebacio i na druge biznise, pa je lani pokraj Novske otvorio atraktivno ekoetno selo Strug, u koje je uspio privući i tri milijuna kuna iz IPARD programa EU. Od devet tvrtki koje su također dobile velike kredite Centar banke najviše je, 28,7 milijuna kuna, pripalo Drvnom industrijskom poduzeću (DIP) Karlovac, koje je sada zbog duga od 89,4 milijuna pokušava spasiti kroz stečajnu nagodbu.
Konikom iz Slavonskog Broda posudio je od Centar banke 23,7 milijuna kuna, a potom otišao u stečaj. Stipex mesna industrija obitelji Lijanović, kreditirana sa 19,7 milijuna kuna, u predstačajnoj je nagodbi, kao i Ribnjak Vrnjika, kojem je bio odobren 19,1 milijun kuna, a sada su u predstečajnoj nagodbi zbog 46 milijuna kuna duga. Jadrankamen je dobio 18,2 milijuna i završio je u stečaju, V.A.M. Ing iz Slavonskog Brod 17,9 milijuna, a također je početkom ove godine otišao u stečaj, lani su imali 70,6 milijuna kuna gubitaka.
Vlasnik te tvrtke je Zdravko Sočković, jedan od optuženika u sudskom procesu protiv Mladena Kruljca. Slijedi Sistem montaža, koja je dobila 17 milijuna kuna a sada ima blokiran račun, jednog zaposlenog i dva milijuna kuna duga za PDV. Zadnje je izvješće o poslovanju predala 2009. Na kraju liste su Estare Culto, tvrtka koju je Dragutin Biondić prodao menadžeru Nikoli Mikiću. Sada je u predstečajnoj nagodbi zbog 60,6 mil. kn duga. Nagoditi se pokušava i Negotiator Josipa Galinca: tvrtka dužna 50 mil. kn dobila je od Cebe 8,3 milijuna kuna kredita.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Cere se i prave grimase…imaju i zašto
na bankomatu možeš podići svoj novac, čini mi se da ovdje to nije slučaj
Rješenje je odmah zatvoriti vlasnike gubitničkih tvrtki i provesti stečaj.
Iz imovine vratiti dugove i zabraniti vlasnicima gubitničkih tvrtki otvaranje novih tvrtki.
Nije normalno da neko godinama radi i proizvodi gubitke.
Uvijek se tu radi o pljački i korupciji.
Sljediti trag novca !
Uključite se u raspravu