Predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko rekao je nakon današnje najave Europske komisije o pokretanju sankcija protiv Hrvatske zbog nepoštivanja europskog uhidbenog naloga da ne očekuje materijalno kažnjavanje Hrvatske.
"Pedagoške mjere i materijalno kažnjavanje ne očekujem, a Vlada će znati reagirati štiteći hrvatske interese te se dogovoriti s EU i vjerujem da će naći rješenje", rekao je Leko u emisiji "S Markova trga" Hrvatskog radija.
Europska komisija radi svoj posao, ustvrdio je, izrazivši nadu da će vlada na najbolji način uskladiti hrvatske interese s europskim tijelima te da će se iznaći rješenje na način da neće biti nikavih sankcija, a da će Hrvatska ispuniti svoje obveze u skladu s važećim obvezama iz pristupnog ugovora.
Osobno mu je, kazao je, važnije kako će biti uređen Zakon o potrošačkom kreditiranju odnosno pozicija građana u njemu, nego Zakon o suradnji u kaznenin stvarima sa zemljama EU.
"Treba zadržati načelo u Hrvatskoj da svaki zločin treba procesuirati, a zločinca dovesti pred sud pa u tom smislu ne možemo taj zakon jednostrano gledati", rekao je Leko pojašnjavajući da čak i ako bi odmah izvršili uhidbeni nalog, u Hrvatskoj ostao problem kako sankcionirati druge. To je, smatra Leko, puno složenije nego jednostavno nazvati zakon po imenu jednog čovjeka (Josipa Perkovića) koji bi eventualno bio odgovoran.
"Ovo slojevito pitanje nije samo jedan slučaj koji nije rasvjetljen i zato vladajuća većina pokreće inicijativu za izmjenu i dopunu Ustava kako bismo u okviru ustavnih rješenja skinuli zastaru za teška kaznena djela", rekao je predsjednik Sabora.
Očekuje i da će promjene Ustava koje se tiču nezastarjevanja najtežih kaznenih djela Odbor za Ustav, poslovnik i politički sustav staviti na dnevni red kada u parlamentarnim raspravama i dogovorima dođe do suglasja te kada bude siguran da je procedura zagarantirana. "Nadam se sljedeći, a možda najdalje drugi tjedan", rekao je Leko.
Šef Hrvatskog sabora oporvrgnuo je i medijske špekulacije prema kojima je, izjavom kako je najava premijera Zorana Milanovića o osnivanju istražnog povjerenstva za slučaj ubojstva Stjepana Đurekovića za koji Njemačka sumnjiči Josipa Perkovića besmislena, postao vođa otpora premijeru u SDP-u.
"Ja sam iznio, a stranka to dozvoljava sve dok se ne odluči, svoje osobno mišljenje. Međutim Klub zastupnika SDP-a je potpisao tu inicijativu i mene stranački uređen život obvezuje. Ja sam samo, dok nije došlo do odluke, u Klubu SDP-a govorio o svom stajalištu koje se neće promijeniti, ali ću podržat stajalište Kluba", pojasnio je Leko.
Upitan o raspisivanjnju referernduma inicijative "U ime obitelji" rekao je kako očekuje da će Odbor za Ustav brzo, a možda već na prvoj ili drugoj sjednici staviti na dnevni red zahtjev za referendumom grupe građana.
Na pitanje hoće li se u Saboru raspravljati o zahtjevima da se Vukovar proglasi mjestom posebnoga pijeteta Leko je rekao kako će oni koji budu smatrali da to treba ponovno raspraviti vjerojatno, u skladu sa saborskim Poslovnikom i stajalištima koje imaju, ići s tom inicijativom.
"Ja mislim da se u Vukovaru lome više stranačke politike nego širi strateški interes Hrvatske", rekao je Leko.
Leko je, uoči početka jesenjskog zasjedanja Sabora koje započinje u srijedu, najavio da će premijer Zoran Milanović izvješće o radu vlade podnijeti drugi tjedan saborskog rada.
"Drugi tjedan zasjedanja jesenskog zasjedanja počinjemo u utorak sa premijerovim izvješćem", rekao je Leko.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Neće ni bit materijalno, bit će financijsko. Što bi nam to materijalno mogli oduzet, jedan otok, uvalu kakvu, kotlinu ili proplanak?
Uključite se u raspravu