Autor/Izvor/: © Portal croenergo.eu (M.P.) / ENERGO MEDIA SERVIS / MIT / Youtube – MIT news office
Boston, 08. rujna 2013. – Biljke i određeni kukci mogu preživjeti u vrlo sušnim područjima zahvaljujući sposobnosti "hvatanja" neznatne količine vode iz atmosfere.
Kopiranje njihovog primjera omogućilo je razvoj tehnologije hvatanja vode iz magle. U osnovi se radi o velikoj mreži koja hvata vlagu iz magle te provodi "uhvaćene" kapljice vode do posude u kojoj se skuplja voda za piće. Znanstvenici s MIT-a odlučili su unaprijediti ovaj sustav te su razvili materijal koji omogućava hvatanje i do pet puta više vode iz magle u odnosu na sustave koji se trenutno koriste!
Prema novim saznanjima koja su objavljenja u časopisu Langmuir, većina postojećih sustava za hvatanje vode iz magle ima niz manjkavosti. Veliki broj ovih sustava napravljen je od poliolefinskog materijala, to jest vrlo jeftine i dostupne vrste plastike. Nažalost, veličina "rupa" kod poliolefina vrlo je velika te ne može uhvatiti svu vodu koja se nalazi u magli. Tim znanstvenika s MIT-a, koji čine Kyoo – Chul Park, Shreerang Chhatre, Robert Cohen i Gareth McKinley, vjeruje kako će se zatvaranjem rupa u ovom materijalu znatno unaprijediti učinkovitost sustava hvatanja vode iz magle.
U objavi za medije se navodi kako "detaljni izračuni i laboratorijska ispitivanja pokazuju da je najbolja razina hvatanja magle moguća uz pomoć mreže od nehrđajućeg čelika koja je oko tri do četiri puta deblja od vlasi ljudske kose, sa duplim razmakom između vlakana između vlakana. Takva mreža, obložena je premazom koji olakšava "klizanje" malih kapljica u posudu prije nego što ih vjetar otpuše s površine sustava".
Preliminarni testovi pokazuju da novi materijal sa manjim rupama može poboljšati učinkovitost prikupljanja vode i do pet puta.
Tim trenutno provodi jednogodišnje ispitivanje sustava Čileu kako bi proučili trajnost i dodatno poboljšali "žetvu" vode u različitim konfiguracijama sustava. "Čileanski znanstvenici procjenjuju da bi hvatanjem samo četiri posto vode koja se nalazi u magli, mogli zadovoljiti sve potrebe za vodom četiri najsjevernije regije ove zemlje", navodi se u objavi za medije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Prodavanje magle će se isplatiti!
Uključite se u raspravu