Stiglitz: SAD ruše tržište dugova

Autor: Poslovni.hr , 14. rujan 2013. u 15:35
Joseph Stiglitz (EPA/ARNE DEDERT)

Sudac američkog Apelacionog suda je odlučio da Argentina nema prvo odlučivanja o otplati svog suverenog duga, ukoliko se time dovode u pitanje interesi američkih investitora.

Nakon odluke američkog Apelacionog suda da Argentina mora špekulantima sa Wall Streeta u cjelini platiti  iznos njenog ranije restrukturiranog duga, Sjedinjene Američke Države na su putu da sruše postojeće međunarodno tržiše suverenih dugova, ocjenjuje nobelovac Joseph Stiglitz, prenosi B92. 

Špekulanti s Wall Streeta  sada su kupili argentinski dug u ukupnoj vrijednosti od približno četiri milijarde dolara, uloživši u taj posao svega 30 posto od te sume i sada od vlade u Buenos Airesu potražuju da im isplati cjelokupni iznos duga.
Sudac Apelacionog suda je odlučio da Argentina nema prvo odlučivanja o otplati svog suverenog duga, ukoliko se time dovode u pitanje interesi američkih investitora. Takvom odlukom je, prema riječima ekonomista na koje se poziva portal Finmarket, visoka sudska vlast u SAD donijela "povijesnu odluku" koja će, kako Stiglitz kaže, "imati rušilačko djelovanje na ukupno svjetsko tržište suverenih dugova".

Predstavnici MMF, ministarstva pravosuđa SAD i neke viđenije humanitarne organizacije su, doduše, već propćili da se protive spomenutoj odluci američkog Apelacionog suda. To, međutim, neće u stvarnosti imati bilo kakvog utjecaja, pa Argentina sada sve nade polaže u odluku američkog Vrhovnog suda.

Ukoliko Vrhovni sud SAD ne ukine rješenje nižeg po važnosti suda, sve dugovima opterećene zemlje u svijetu suočit će se problemom koji sada muči vladu u Buenos Airesu.
Stiglitz kaže da se mora priznati i objektivna krivica zemalja-velikih dužnika za izbijanje krize, ali prema mišljenju slavnog američkog ekonomista, ni glavni međunarodni kreditori ne mogu bježati od svoje uloge i odgovornosti.
"Oni (kreditori) su davali zajmove u velikom obimu i često neoprezno, iako su trebali pažljivo odmjeriti rizike. Kako i kreditori imaju odgovornost u takvim poslovima, trebaju platiti i određenu cijenu takvog ponašanja", tvrdi Stiglitz

Komentari (1)
Pogledajte sve

A dolarski krediti nastaju tako da FED stvori dolare iz zraka i posudi bankama na daljnje posuđivanje. Zar to nije dokaz da je to prevarni biznis?

New Report

Close