Srbija od Emirata očekuje povoljan zajam od 2-3 milijarde dolara

Autor: Poslovni.hr/Hina , 13. rujan 2013. u 12:43
Thinkstock

“Mislim da bismo već na proljeće imali povoljnije gospodarskog ozračje”, ocijenio je Vučić za RTS.

Srbija od Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) očekuje veoma povoljan zajam u iznosu od dvije do tri milijarde dolara koji bi joj trebao omogućiti da prebrodi teško razdoblje, rastereti se inozemnog duga i vrati neke kredite, ali i da potakne provođenje reformi i osigura povoljniji gospodarski ambijent, najavio je u petak srbijanski vicepremijer Aleksandar Vučić.

On je za Radioteleviziju Srbije (RTS) rekao da se u Škotskoj sastao sa šeikom i prijestolonasljednikom UAE Mohammedom bin Zayedom al Nahyanom i zamolio ga da Emirati Srbiji daju dve ili tri milijarde dolara po najnižoj kamatnoj stopi, na 20 ili 30 godina.

"To bi bio gotovo poklon za ovu zemlju. Mi bismo dijelom tog novca vratili najteže kredite koji nas opterećuju. Istodobno bismo rasteretili razinu javnog duga, što mislim da bi Međunarodni monetarni fond (MMF) podupro, a ostatak novca bismo na različite načine ubrizgali u gospodarstvo. Nakon toga će biti jasno da je Srbija opstala i krenula naprijed", objasnio je Vučić namjeru da Srbija uzme povoljan zajam od Emirata.

Vučić je uvjeren i kako bi povoljan kredit od Emirata omogućio Srbiji postizanje aranžmana s MMF-om te popravak slike njezina gospodarstva u svijetu kao i da do kraja 2013. godine postane članicom Svjetske trgovinske organizacije (WTO).

"Mislim da bismo već na proljeće imali povoljnije gospodarskog ozračje", ocijenio je Vučić za RTS.

On je upozorio da srbijansko gospodarstvo već 2014. godine čeka otplata oko milijardu eura dospjelih kamata na inozemne zajmove, a još milijardu eura treba pripremiti za poticaje i subvencije, dok se u proračunu mora osigurati oko šest milijardi eura za mirovine i socijalne potrebe.

Naglašavajući da su u svemu tome neophodne reforme kao preduvjet "za opstanak Srbije", Vučić je istaknuo da će rekonstruirana vlada pokušati ostvariti promjene na svim poljima – od smanjenja nezaposlenosti do izmjene poreznih stopa i stvaranja boljeg poslovnog ozračja, ali tako da reforme ne budu na štetu socijalno najugroženijih, za koje će biti donesene posebne mere.

"Javni dug je došao na 65 posto BDP-a. Ljudi moraju znati o čemu se radi. Mi iduće godine moramo na otplatu kamata potrošiti milijardu eura. A gdje mi to zarađujemo milijardu eura?", kazao je Vučić argumentirajući neizbježnost reformi.

Komentari (1)
Pogledajte sve

Poslovnom ne prođe niti jedan dan da ne donesu neku vijest iz Srbije. Meni se čini da netko ne može bez ‘otadžbine’ pa stalno čita njihove vijesti.
Prema poslovnom bi u Srbiji trebale cvasti ruža a u stvari im je ekonomija tek na 50% od naše tuge i jada.
Ovakvi članci me podsijećaju na vrijeme raspada Austro-Ugarske kada su Hrvati prikazivani kao nesposobni i istrošeni a Srbi su bili prikazivani kao nebeski narod pun duha i morala koji će povesti izgubljene Hrvate u novi svijet. Nažalost, taj novi svijet u kojeg su Srbi poslali milijun Hrvata je bio onaj kojim završava baš sve.

Šugavi Poslovni dnevniče, Hrvatska je u EU. Probajte pronaći barem jednu vijest iz zemalja Unije (vjerujte, ima bezbroj ekonomskih vijesti). Probajte naučiti vaše novinare i pokoji strani jezik da ne moraju samo zavisiti od srpskog jezika koji prevladava.

New Report

Close