Više od 25 milijuna ljudi u Europi potonut će u siromaštvo do 2025. godine ako vlade nastave s politikom rezanja i štednje, priopćila je međunarodna organizacija Oxfam, prenosi EUobserver. Te brojke temelji na podacima iz prijašnjih godina uslijed rezova socijalnih davanja, smanjivanja plaća i rasta nejednakosti. U studiji koja je objavljena u četvrtak uoči sastanka ministara financija EU ovog vikenda, navodi se da je potrebno učiti iz lekcija dubokih rezova u socijalnoj sigurnosti koji su se provodili u Južnoj Americi, Jugoistočnoj Aziji i Africi u 80-im i 90-im godinama prošlog stoljeća, nakon čega im je bilo potrebno 20 godina za oporavak.
"Ove politike bile su pogrešne: lijek koji je liječio bolest tako da ubije pacijenta. Ne smije se dopustiti da se ponovno primijeni", navode u Oxfamu te pozivaju europske vlade da odbace rezove i mjere štednje te da umjesto toga odaberu put koji donosi bolji ishod za ljude, zajednice i okoliš. "Procjep između bogatih i siromašnih u Španjolskoj i Velikoj Britaniji uskoro bi mogao postati jednako velik kao u Sudanu ili Paragvaju", navodi Oxfam. Kao primjer navode brojku od 115 obitelji koje svaki radni dan bivaju izbačene iz domova u Španjolskoj zbog ovršnih zakona. Istovremeno gotovo svako deseto kućanstvo u Europi živi u siromaštvu, a trend se pogoršava.
Raste i dječje siromaštvo, a radnici koji primaju plaću, često dobiju nedovoljno kako bi uzdržavali svoje obitelji. Primjerice, plaće u Velikoj Britaniji danas su na razinama iz 2003. godine, a slična je situacija s i s ostalim državama. Ekonomist i nobelovac Joseph Stiglitz izjavio je da je politika rezova i štednje samo osakatila Europu. "Još gore, ta politika pridonosi rastu nejednakosti koja ekonomiju još više slabi na duge staze i bespotrebno pridonosi patnji nezaposlenosti i siromaštva za mnogo godina", kazao je Stiglitz reagirajući na Oxfamovu studiju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu