Vlada će od ministra financija Slavka Linića tijekom dana primiti obavijest o stanju javnih financija kakvo je bilo na kraju lipnja.
Iako je irelevantno razgovarati o prošlosti, koja u odnosu na sadašnjost djeluje ugodno.Naime, proračun je lipanj završio s deficitom od 11,4 milijarde kuna, a do kraja kolovoza deficit se stabilizirao na 12,23 milijarde kuna. Do kraja godine rupa u proračunu bit će duboka barem dvije do tri milijarde kuna više. To je konzervativna procjena koja ovisi o prihodima, koji bi trebali pristizati u proračun istim tempom kao i do sada, te o prodaji Croatia Osiguranja i Hrvatske poštanske banke. Naime, u procjenu deficita i potreba za zaduživanjem uračunato je i tri milijarde kuna od privatizacije. Trenutno ih nema pa će Ministarstvo financija morati ubrzati prodaju ili priznati deficit koji se bliži 20 milijardi kuna.Izvješće o kojem Vlada raspravlja donosi i razinu zaduživanja, ali opet je riječ o nerelevantnom papiru. Ovogodišnji plan od 29 milijardi kuna krajem lipnja bio je već ispunjen za 73 posto. U šest mjeseci Vlada je zadužila državu za 21,6 milijardu kuna.
Ljetna domaća obveznica teža od osam milijardi kuna bila je dovoljna da se probije plan od 29 milijardi kuna. Jaz između prihoda i rashoda države širi se pa ne bi čudila još jedna tranša obveznica do kraja godine.U osam mjeseci skupilo se 70,2 milijarde kuna u državnu kasu, 2,5 milijarde kuna ili 3,5 posto manje nego u istom razdoblju lani, priopćilo je Ministarstvo financija. Prihod od PDV-a, koji je iznosilo 26,4 milijarde kuna manji je za 335 milijuna kuna. To je posljedica ulaska u EU jer je došlo do jednomjesečnog pomaka plaćanja PDV-a pri uvozu, u iznosu od 1,4 mlrd. kuna u kolovozu, pojasnilo je Ministarstvo, i istaknulo da je najveći pojedinačni pad prihoda zabilježen kod poreza na dobit zbog rasterećenja gospodarstva.
Istodobno tek se neslužbeno može saznati da je do kraja kolovoza potrošeno oko 82 milijarde kuna, ali o njihovoj strukturi nije moguće dobiti informacije. Prema kretanju troškova do lipnja najveći su potrošači MUP, Ministarstvo poljoprivrede te Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta, a potrošili su više od plana. HZZO je u pola godine potrošio je 65 posto raspoloživog novca, što znači da će morati povući "ručnu" do kraja godine, a zaposleni u Agenciji za zaštitu osobnih podataka očito računaju na odobreni deficit. Iako je riječ o manjem potrošaču, već su potrošili 96 posto planiranog proračuna pa bi do kraja godine trebali raditi bez plaća i bez troškova režija. Kad ne možemo sami uspostaviti kontrolu nad trošenjem i zaduživanjem, od iduće godine pokušat će Bruxelles.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu