Barroso vidi oporavak, no traži dovršenje europske bankarske unije

Autor: Poslovni dnevnik , 12. rujan 2013. u 09:35
Jose Manuel Barosso traži od vlada država članica daljnje strukturne reforme i transformaciju gospodarstva/REUTERS

Predsjednik EK smatra da je to idući logični korak.

Predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso objavio je jučer kako je na vidiku ekonomski oporavak Europske unije, nakon gotovo četiri godine duboke europske dužničke krize i pozvao vlade država članica da intenziviraju rad kako bi što prije zaživjela zapela ideja bankarske unije.

U svojem posljednjem obraćanju o stanju Unije prije izvora za Europski parlament iduće godine u svibnju, Barroso nije izlazio pred europarlamentarce s novim prijedlozima politika, ali je zato apelirao da države članice udvostruče napore kako bi se obuzdala financijska previranja, glavni uzrok dugotrajne recesije i galopirajuće nezaposlenosti."Ono što možemo učiniti i što bismo trebali napraviti prije bilo čega drugoga jest  formirati bankarsku uniju. To je ujedno prvi i najznačajniji način za zaokruživanje našeg saveza", rekao je Barroso.Njegova poruka je prije svega izazov za Njemačku, vodeću europsku silu, koja je kako javlja Reuters kopala rukam i nogama kako bi ograničila važnost jedinstvenog regulatornog tijela, pravdajući se zakonskim preprekama i željom da svoje porezne obveznike zaštiti od plaćanja tuđih loših kredita.Cilj Europske komisije je stvoriti jedinstveni set pravila za oko 8000 europskih banaka s mehanizmima koji bi om koji bi omogućio postupno gašenje propalih banaka i pritom zaštiti depozite štediša.

Riječ je o jednom od najambicioznijih i najizazovnijih projekata u povijesti Europske unije. Europski dužnosnici, kao im većina tržišnih analitičara tvrde kako je ključno ojačati bankarski sustav još uvijek uzdrman krizom te otvoriti put za kreditiranje kako bi se potaknuo gospodarski rast. Međutim napori za provedbu te ideje naišli su na nepremostivu prepreku njemačkih parlamentarnih izbora 22. rujna, a postoje ozbiljne dvojbe oko toga hoće li Berlin poduprijeti tu ideju i nakon što se sastavinova vlada."Nemojte se zavaravati, nema više povratka na staro. Neki misle kako će se nakon svega stvari vratiti na staro. Oni su u zabludi. Nećemo se vratiti u 'staru' normalu, moramo oblikovati 'novu' normalu", upozorio je Barroso.

Inače, njemu u studenome iduće godine ističe drugi petogodišnji mandat na čelu Europske komisije, a kako se ne očekuje da će biti i treći put na toj dužnosnici, mnogi su u njegovim riječima identificirali pokušaj stvaranja trajnog nasljeđa. Bivši portugalski premijer je u svom govoru odlučno branio krizno upravljanje uoči izbora za Europski parlament iduće godine. Na njima će, izgledno je, prevladavati antieuropski osjećaji što bi moglo promijeniti odnose moći u Bruxellesu. Barroso je naglasio kako su za krizu najodgovornije pogrešne fiskalne politike vlada i ekscesi na financijskim tržištima, odbacivši uobičajenu praksu da se uspjeci nacionaliziraju, a neuspjesi europeiziraju. Naglasio je kako Europa nije neprijatelj te kako države moraju nastaviti s promjenama u gospodarstvu i strukturnim reformama.

Komentirajte prvi

New Report

Close