U Srbiji sve glasniji protivnici spašavanja državnih tvrtki

Autor: Vladimir Nišević , 02. rujan 2013. u 08:55
Simpo iz Vranja nije mogao podmiriti porezne obveze pa ga je preuzela država

Pomaganje tvrtkama poput Simpa iz Vranja većina srpskih ekonomista ocjenjuje “netržišnim i nereformskim potezom”.

Umjesto godinama najavljivane "konačne i brze privatizacije" u Srbiji danas postoji više od 200 državnih tvrtki, piše srpska izvještajna agencija Tanjug. Među njima je i 30-ak tvrtki koje su u programu tzv. "podržavljenja", što znači kako preživljavaju jedino zahvaljujući državnim dotacijama.

 

Savić

Potiču se i druge kompanije u teškoćama da zatraže 'kišobran' države

Većina srpskih ekonomista to ocjenjuje "netržišnim i nereformskim potezom", piše internetski portal B92.Ipak, za Tanjug profesor ekonomije Stanko Radmilović ističe kako je "samo mali broj ljudi približno svjestan kako je u oslabljenoj srpskoj ekonomiji državni sektor izrazito dominantan". "Program podržavanja tvrtki bio je jedini izlaz za koji je alternativa bila grabež i preuzimanje nekadašnje državne imovine", izjavio je Radmilović. Početkom prošlog tjedna priča o državnim tvrtkama u Srbiji se dodatno aktualizirala nakon što je ministar gospodarstva Mlađen Dinkić rekao kako će država preuzeti još jednu veliku kompaniju – Simpo iz Vranja. Tvrtku s 5000 zaposlenih koja nije u stanju podmiriti porezne obveze.

Dinkić je najavio kako će se država uključiti u spašavanje još nekih velikih kompanija. Tako je inicirano i spašavanje Željezare Smederevo i rudnika Bor koji već nekoliko godina bezuspješno traže stranog kupca. U srpskoj Agenciji za privatizaciju, za internetski portal B92, naglašavaju kako je u uvjetima gospodarske krize interes za kupnju tvrtki u problemima izrazito slab, a takvih je u Srbiji puno. Država je primjerice vlasnik u 150 tvrtki koje su trenutno u procesu restrukturiranja, a samo u tri prošle godine je promijenjen vlasnik. Ipak, sve su glasniji protivnici državne intervencije u tvrtkama.

Profesor s Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić kaže kako je "podržavljanje" Simpa pogrešan potez vlade, jer ne da samo da se šalje loša poruka investitorima, već se potiču i druge kompanije u teškoćama da zatraže pomoć i "kišobran" države. Dekanica Fakulteta za gospodarstvo, financije i administraciju Ana Trobović za Tanjug je izjavila kako "nije izvjesno da će država, nakon ulaska u Simpo, bolje upravljati tom kompanijom". Ipak, ostaje činjenica kako trenutno u Srbiji postoji oko 560.000 radnih mjesta upravo u državnim tvrtkama i javnom gospodarskom sektoru. 

Komentirajte prvi

New Report

Close