Na Trgovačkom sudu u Rijeci danas je “dan D” za hoteljersku tvrtku Jadran iz Crikvenice. Prije tri godine završila je u stečaju, a nastavila je poslovanje i zapošljava tijekom sezone više od 400 radnika. Ostvaruje ukupan prihod do 60 milijuna kuna, redovito isplaćuje plaće radnicima, podmiruje obveze dobavljačima i prema državi. Kako stvari stoje, Jadran bi trebao za dva mjeseca izići iz stečaja. Stečajna sutkinja Vera Jelenović pozvala je na današnje ročište vjerovnike da glasuju o stečajnom planu, a prema riječima stečajne upraviteljice Marije Ružić, stečajni vjerovnici bili su pozvani da mogu glasati i pisanim putem. Kako doznajemo, prema do u četvrtak prikupljenim glasačkim listićima, gotovo 80 posto vjerovnika izjasnilo se za prihvaćanje stečajnog plana. “Ne očekujemo probleme”, kaže stečajna upraviteljica. Novo društvo riješeno gubitaka bit će u većinskom vlasništvu države, s temeljnim kapitalom od 490 milijuna kuna.
“U slučaju da stečajni plan bude potvrđen i da nijedan od stečajnih vjerovnika ne uloži žalbu, stečaj Jadrana mogao bi biti gotov do sredine studenoga 2013., kada bi se mogla realizirati isplata dijela dugova bivšim i sadašnjim radnicima. Ako vjerovnici odluče podnijeti žalbu na rješenje o potvrdi stečajnog plana, tada će se prolongirati i sam izlazak Jadrana iz stečaja i isplata dijela duga radnicima”, kaže Ružić, dodajući da vjeruje da će država s udjelom većim od 80 posto dionica vrlo brzo pristupiti privatizaciji Jadrana.
Temeljni kapital nove tvrtke, prema planu, formirat će se pretvaranjem tražbina vjerovnika stečajne mase i dijela tražbina stečajnih vjerovnika u udjele. Nenamirene tražbine u iznosu od 63,9 milijuna kuna vjerovnici će praktički otpisati, a tražbine radnika iz prvog višeg isplatnog reda namirit će se u novcu. Riječ je o iznosu od 30,2 milijuna kuna.
No, bivši sindikalist Mario Vukelić, danas nezaposlen, zatražio je od suda da uskrati rješenje o potvrdi stečajnog plana. On smatra da plan ne predstavlja ovršnu ispravu za radničke tražbine. Sporno je, kaže, 12 milijuna kuna, dok je šest milijuna kuna za isplatu radnika na računu i 12 milijuna je predviđeno iz profita. “Fomulacija načina namirenja tražbina radnika u dopunjenom planu glasi ‘prema mogućnostima društva’ i ‘obročno sukladno raspoloživm sredstvima’ te ne predstavlja ovršnu ispravu podobnu za ovrhu. Treba navesti jasne i utvrdive rokove namirenja u novcu isprava”, kazao je.
Stečajna upraviteljica, pak, to je demantirala. Tvrdi da su stečajnim planom točno utvrđeni i precizirani rokovi isplate duga vjerovnicima – radnicima, a isto će biti navedeno i u samom Rješenju o potvrdi plana. “Pravomoćno rješenje o potvrdi plana ima svojstvo ovršne isprave, što daje garanciju isplate. Razumljiva je briga Marija Vukelića i svih ostalih vjerovnika. No, napominjemo da je stečajni plan puno bolja alternativa u odnosu na likvidaciju i rasprodaju imovine društva”, kaže stečajna upraviteljica.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu