Ne smiruju se reakcije nakon jučerašnjeg otvaranja javne dražbe za preostale frekvencije za gradnju brzih mobilnih mreža 4. generacije, tzv. digitalnu dividendu. U potrazi za ulaganjima Republika Hrvatska odlučila je zaigrati čak i svojevrsni investicijski rulet. Telekomunikacijski regulator Hakom u srijedu je zavrtio javnu dražbu za preostali frekvencijski pojas za koji u cjelini minimalni početni ulog iznosi 226 milijuna kuna. Kolo će se vrtiti idućih šezdeset dana, a nakon toga znat će se je li državi pošlo za rukom prisliti Tele2 da iznosu od pet milijardi kuna dosadašnjih ulaganja doda još koji milijun, ili će treći mobilni operater početi tražiti brzi izlaz s hrvatskog tržišta.
U ožujku je, naime, Tele2 prodao svoje poslovanje u Rusiji jednoj tamošnjoj banci nakon što je kompanija shvatila da neće imati priliku kupiti 3G i 4G frekvencije. Objašnjenje je bilo da bez toga gubi prostor za rast u budućnosti. Sada se sličan scenarij zahuktava i u Hrvatskoj.
Iz Tele2 su nam kratko poručili da nisu u mogućnosti komentirati tu temu za vrijeme trajanja natječaja. No, po reakcijama koje smo mogli primjetiti kod operatora ovaj je potez Hakoma za njih veliko iznenađenje.
Neslužbeno se može doznati da im plan nije izlazak s hrvatskog tržišta, ali da krupne promjene uvjeta kakve implicira ovaj natječaj mogu značajno utjecati na te planove. U Hakomu kažu da su dražbu otvorili na svoju inicijativu, jer neiskorišteni spektar predstavlja neučinkovito upravljanje i nije u javnom interesu. Krajem prošle godine Hrvatski telekom i Vipnet kupili su dozvole za dva frekvencijska bloka od po 20 MHz-a, za gradnju brzih mobilnih mreža. Tele2 nije se javio za treći blok pravdajući se da je ulazak u takve investicije zasad neisplativ, posebno stoga što nisu uspjeli povratiti ni dosadašnja ulaganja. RH je pak od tih dozvola imala prihod od 332 milijuna kuna.
U Hakomu tvrde da im ovom dražbom nije namjera odustati od zagovaranja nužnosti postojanja trećeg mobilnog operatora. No, ističu da su konkurencija među operatorima i zaštita interesa korisnika usluga uvijek važni. “Pri tome tehnološki razvoj ne smije i ne može biti zapostavljen”, poručuju iz Hakoma.
Dodaju da se u ovom slučaju radi o podsticaju za još brži razvoj širokopojasnog pristupa u mrežama pokretnih komunikacija, posebno u ruralnim područjima Hrvatske, jer je frekvencijsko područje digitalne dividende pogodno za pokrivanje većih područja s manje stanovnika. Navode da operatori mogu u nove tehnologije ulagati i na već dodjeljenim frekvencijama, jer su tehnološki neutralne. “K tome, tko želi, može ponuditi veću cijenu za oba bloka (na koja je podjeljen preostali frekvencijski pojas).
Ni prigodom prve dodjele ‘digitalne dividende’ nitko nije sprečavao bilo kojeg operatora u svijetu da se natječe za dodjelu bloka od 2x10MHz, pa ne priječi ni sada”, poručuju iz Hakoma.
Međutim, u branši ne dijele to mišljenje. Đuro Lubura, sudski vještak za telekomunikacije kaže da teoretski Tele2 ima mogućnost kupiti jedan blok od dva ponuđena bloka frekvencija i tako proći jeftinije nego u prvom krugu.
“Ali u praksi to nema nikakvog poslovnog smisla, jer time ne bi imao dovoljno kapaciteta za uspješno natjecanje u ponudi budućeg superbrzog mobilnog interneta koji se nudi preko LTE-a”, kaže Lubura. Dodaje da je država ovom dražbom takoreći zbog odreska, odnosno priljeva malo novca u državni proračun, ubija kravu.
“Treći mobilni operator je po svim pokazateljima jako puno učinio za pad cijena, povećanje ponude i poboljšanje kvalitete telekomunikacijskih usluga i to nitko ne spori te je na hrvatskom tržištu razbio duopol koji su imali HT i Vipnet, a ovim se potezom ide u smjeru u kojem ćemo kroz koju godinu ponovo imati dva velika telekom bloka”, pojašnjava Lubura.
Krešimir Alić, analitičar telekomunikacijskog tržišta IDC Adriaticsa smatra da će se Tele2 vjerojatno javiti na natječaj. “Taj se operator već sada nalazi u nepovoljnoj poziciji u odnosu na HT i Vipnet, a ukoliko sada ne pribavi licenciju za mrežu 4. generacije onda se u idućih tri do pet godina, kad LTE postane raširenija tehnologija neće moći ravnopravno natjecati s konkurentima”, kaže Alić. Dodaje da je mala vjerojatnost da će na tržište ući novi igrač.
U branši se komentira da su za dva ponuđena bloka frekvencija zainteresirani HT i Vipnet. Međutim, oni nisu bili raspoloženi za komentar.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ucjenjivanje kako bi vratili “monopol” i dogovor VIP-HT koji je do dolaska Tele2 palio i žario.
Zašto HAKOM ne kaže zašto je T-comu dozvoljavao ignoriranje udaljenih (neisplativih) korisnika po pitanju ADSL usluga?
Kako nisu, investirali su u uzgoj ovaca.
Uključite se u raspravu