Država od digitalne dividende želi još 226 mil. kuna

Autor: Bernard Ivezić , 28. kolovoz 2013. u 21:59
Fotolia

Frekvencije na dražbu Dozvole za prva dva frekvencijska bloka od po 20 MHz-a kupili su HT i Vipnet, sad se nude još dva, početna je cijena po 105 milijuna kuna.

Hrvatska je stavila na dražbu i posljednji preostali frekvencijski prostor digitalne dividende, ukupno 20 MHz-A, namijenjen prije svega mobilnim operaterima za izgradnju brzih mreža četvrte generacije. Telekomunikacijski regulator Hakom u srijedu je objavio da je otvorio javnu dražbu za dva frekvencijska bloka od po 10 MHz-a. Početna cijena za svaki blok je 105 milijuna kuna, a rok za predaju ponuda 28. listopada.

“Dodjelom oba bloka državni proračun ove bi godine uprihodio najmanje 226 milijuna kuna jer bi operetori plaćali i godišnju naknadu za uporabu radijskih frekvencija u iznosu od osam milijuna kuna po bloku, a stvorili bi se uvjeti i za veću dostupnost širokopojasnoga pristupa internetu, posebice u ruralnim područjima”, ističu u Hakomu. Dodaju kako se zbog toga očekuje i povećanje ulaganja operatera u mreže nove generacije.

Inače, potkraj prošle godine Hrvatski telekom i Vipnet kupili su dozvole za dva bloka od po 20 MHz-a, dok se Tele2 nije javio za treći blok. Hrvatska je od dodjele tih dozvola imala prihod od 332 milijuna kuna. Sada se očekuje i veći iznos zbog dobra prethodnog odaziva dvaju najvećih mobilnih operatera.

Projekt dodjele digitalne dividende pokrenuo je bivši potpredsjednik Vlade Radimir Čačić, koji je u tome vidio dobar način pokretanja investicijskog ciklusa i punjenja proračuna. Sva tri operatera isprva su bila rezervirana, ali ponajprije zbog nedostataka informacija o cijeni i uvjeta natječaja. Jedini koji se s tom idejom nije slagao i nakon što su se doznali uvjeti je Tele2, koji je isticao da je prerano ulagati u LTE te da je postojeća 3G mreža dovoljna za kvalitetno mobilno surfanje. No, ta ideja nije naišla na plodno tlo. Hakom je također ohrabren ukupnim rastom investicija, koji je rezultat ponajprije ulaska Hrvatske u EU, i tek dijelom digitalne dividende.

U prvoj polovici godine tri najveća operatora povećala su kapitalne investicije za 39,73 posto, na 849 milijuna kuna. HT je dignuo ulaganja za 65 posto, na 612 milijuna kuna, Vipnet je svoje investicije smanjio za 3,6 posto, na 219,2 milijuna kuna, dok je Tele2 udvostručio kapitalne investicije na 2,4 milijuna eura.

Komentirajte prvi

New Report

Close