Investicijske banke u Europi napokon započele novi val zapošljavanja

Autor: Ana Blašković , 22. kolovoz 2013. u 20:30
Fotolia

Zaposlenike traže neke od najvećih banaka, Nomura, Citigroup i Bank of America,a traže se dealeri, traderi i savjetnici za M&A.

Nakon dvije godine nemilosrdnih rezova u sklopu prilagodbe krizi, investicijske banke u Europi ponovno su počele zapošljavati. Neke od najvećih banaka među kojima su Nomura, Citigroup i Bank of America Merrill Lynch, traže dealere, tradere i savjetnike za procese spajanja i pripajanja (M&A)- pozicije u investicijskom bankarstvu koje donose profit, piše Financial Times.

Dosad samo 'back office'

U razdoblju od 2010., koje je snažno uz krizu obilježio zaoštravanje regulative, zapošljavalo se gotovo isključivo u ‘back officeu’, u sektorima informatike, upravljanja rizikom i usklađivanja s regulatornim propisima. Analitičari smatraju da već neko vrijeme na tržištu postoji želja, a odnedavno i potreba za većim brojem zaposlenika. Pozitivnoj promjeni trenda svjedoči i činjenica da je brojka srezanih radnih mjesta u bankarskoj industriji pala na najnižu razinu u protekle dvije godine. Broj zaposlenih u ‘front officeu’ deset najvećih banaka pao je tek 0,8 posto u drugom tromjesečju godine na 54.165, pokazuje istraživanje tvrtke Coalition. U zadnje dvije godine godišnji pad dosezao je osam posto.  Sramežljiv iskorak prema zapošljavanju ne mjeri se u tisućama novih zaposlenika, ali nakon dugo vremena pokazuje prve naznake oporavka i u tom dijelu bankarske industrije. Neke od banaka otišle su i korak dalje ukinuvši tradicionalnu ljetnu zabranu zapošljavanja kako bi iskoristile kraj akademske godine i svoje redove popunile najboljim talentima koji su završili školovanje.

Jagma za dobrim poslom

Kolika je jagma za dobrim poslom u bankarskoj industriji ilustrira tragičan primjer pripravnika koji je umro nakon tri dana neprekidnog rada u londonskom Cityu. U želji da pripravnički staž okruni zaposlenjem u Bank of America Merrill Lynch 21-godišnji Nijemac Moritz Erhardt danima je radio prekovremeno, ponekad do šest ujutro.

Kući bi se uputio samo na kratko tuširanje i par sati sna nakon čega bi se odmah vraćao u ured. Nakon tri dana neprekidnog rada bez spavanja nije preživio epileptični napad. Jedan anonimni bankar otkrio je da pripravnicima radni tjedan traje i po 110 sati. Udruga Intern Aware, zatražila je promjenu korporativne kulture koja zaposlene procjenjuje prema broju odrađenih sati umjesto kvaliteti rada. 

Komentirajte prvi

New Report

Close