Centar za istraživanje mora postao je prvi hrvatski partner Mreže banaka DNK uzoraka, Globalne mreže genomske bioraznolikosti (GGBN) i Globalne jedinice za informacije o bioraznolikosti (GBIF) čime će njegova vrijedna kolekcija živih staničnih kultura, fokusirana na toksične vrste fito i zooplanktona sjevernog Jadrana od sada biti dostupna znanstvenicima širom svijeta.
To partnerstvo rezultat je suradnje na bilateralnom projektu s Botaničkim vrtom i botaničkim muzejem u Berlin-Dahlemu, izvijestio je Institut Ruđer Bošković u čijem sastavu je Centar za istraživanje mora.
Genomska istraživanja ovise o pouzdanom pristupu visokokvalitetnim uzorcima tkiva i DNK, a osim genetskog istraživanja potrebno je sustavno odrediti uzorke te ih usporediti s "voucher" (dokaznim) materijalom.
Nažalost, važne informacije o njima su raspršene na više geografskih lokacija, a bez centralnog repozitorija uzoraka znanstvenici se suočavaju s povećanim troškovima, gubitkom vremena i drugim problemima pri dobivanju uzoraka koji su im potrebni u istraživanjima.
Zbog toga je prije desetak godina pokrenuto niz organizacija poput Banke DNK, GGBN-a i GBIF-a koje podupiru sakupljanje, održavanje i razmjenu uzoraka genoma s ciljem ubrzanja istraživanja diljem svijeta u sklopu Globalne genomske inicijative (GGI).
Ta Globalna genomska inicijativa teži razumijevanju i očuvanju Zemljine bioraznolikosti sakupljanjem i genetskim određivanjem uzoraka iz cijelog "drva života" i njihovom krioprezervacijom s ciljem nadziranja, predviđanja i upozoravanja na opasnosti u ekosustavima putem globalno dostupne i integrirane infrastrukture.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu