Europska unija pomoći će energetski intenzivnim industrijama, poput proizvođača aluminija, da sklope dugoročne sporazume o nabavi električne energije, čime želi privući velike poduzetnike, koji su napustili EU i zbog vrlo skupe energije. I do 40 posto troškova proizvodnje aluminija otpada na električnu energiju, a njezina je cijena u EU dvostruko viša nego u SAD-u te znatno viša nego u ostalim najrazvijenijim gospodarstvima. To europskim talionicama otežava ostvarivanje profita.
Iako dugoročni ugovori o nabavi struje, koji mogu pomoći u ublažavanju tih cjenovnih nedostataka, nisu nezakoniti u EU, u praksi su vrlo složeni zbog toga što taj blok ima regulativu kojom promovira konkurenciju među dobavljačima struje.
“Želimo osigurati regulatorno okruženje koje podržava investicije i rast u industrijskom sektoru i vjerujemo da dugoročni ugovori o isporuci struje između dobavljača i klijenata osiguravaju izvjesnost u pravnom planiranju”, izjavila je Fabrizia Benini, članica kabineta u uredu Antonia Tajanija, potpredsjednika Komisije zadužen za industriju. Po podacima agencije Reuters, od 2008. godine u Europi je kapacitet za proizvodnju aluminija smanjen za oko 2 milijuna tona, dok je globalna proizvodnja aluminija porasla za 10 milijuna tona. I europska čelična industrija je pretrpjela gubitke, pa je od 2009. njezin kapacitet smanjen za 20 milijuna tona. “Komisija želi dati poticaj kompanijama da potpisuju dugoročne ugovore. Jasno, ugovori potpisani s monopolistima bit će isključeni iz tog procesa“, kazao je izvor blizak Komisiji. Smjernice za sklapanje dugoročnih ugovora o nabavi struje dio su Komisijinog akcijskog kojim se želi obnoviti čelična industrija, u kojoj je proteklih godina zatvoreno 40.000 radnih mjesta.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu