Autor/Izvor/Fotografija: © Portal croenergo.eu (M.P.) / ENERGO MEDIA SERVIS / NREL / Corning/ Youtube – Corning
Nacionalni laboratorij za obnovljive izvore energije SAD-a (NREL) nedavno je objavio kako je uz pomoć tankog, fleksibilnog stakla koje je razvila tvrtka Corning napravio tankoslojne kadmij-telurid fotonaponske ćelije. Pomoću posebnog stakla Willow Glass koje se koristi kao fleksibilna podloga, NREL je u mogućnosti kreirati krovne fotonaponske ćelije korištenjem procesa vrlo sličnog tisku novina, čime se znatno poboljšava brzina proizvodnje, ali i učinkovitost fotonaponskih ćelija.
Nove ćelije fleksibilne su i trajne, ali i dovoljno izdržljive za direktnu instalaciju na krovovima kao "solarna šindra". Kadmij-telurid solarne ćelije imaju najbrži povrat investicije u odnosu na sve ostale vrste fotonaponskih sustava. U većini slučajeva povrat troškova instalacije realizira se u roku od godine dana.
Već sada u SAD-u postoji nekoliko tvrtki koje proizvode "solarnu šindru" od plastike, no iz Corning-a javljaju kako su njihovi fotonaponski sustavi napravljeni na Willow staklu puno otporniji na zrak i vodu, dva čimbenika koji mogu znatno oštetiti i smanjiti vijek trajanja solarnih ćelija.
Osim toga, ćelije od kadmij-telurida znatno su jeftinije od kristalnih silicijskih ćelija. Do sada je glavni problem koji je kočio veću proizvodnju kadmij-telurid ćelija bio pronalaženje prozirne podloge koja može izdržati toplinu koja se ispušta za vrijeme proizvodnje ćelije.
Izvorni tekst pročitajte ovdje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu