Pitanja i odgovori: Brisanje hipotekarne tražbine nad nekretninom

Autor: Poslovni dnevnik , 12. kolovoz 2013. u 22:00
Vanja Vargec

Namjeravam otići po gruntovni izvadak za nekretninu. Budući da je na nekretnini još uvijek upisana hipoteka (upisana je 1957. godine), dakle prije više od 50 godina, može li se i kako ta hipoteka brisati?

Radi se, naime, o hipoteci koja je upisana u vrijeme kada je vlasnik nekretnine bio moj djed, a nekretnina je nasljeđivanjem prešla na mog oca, a nakon njegove smrti na moje ime. Hipoteka je upisana u korist banke i, koliko se sjećam, nitko nikad nije moga oca, kao nasljednika, pitao za dugovanje koje je osigurano hipotekom, a kasnije ni mene, pa pretpostavljam da je djed vratio banci dug, ali da hipoteka nije izbrisana.

Člankom 141. Zakona o zemljišnim knjigama (u nastavku teksta: ZZK) propisano je da vlasnik hipotekom opterećene nekretnine, a isto tako i svaki zajednički vlasnik ili suvlasnik, mogu zahtijevati da zemljišnoknjižni sud pokrene postupak radi amortizacije i brisanja hipotekarne tražbine i to: ako je proteklo najmanje 30 godina od uknjižbe hipotekarne tražbine, a u slučaju kad ima daljnjih upisa koji se odnose na nju – od posljednjega od tih upisa; ako nije moguće pronaći ni one koji su prema upisima ovlašteni, ni njihove pravne sljednike; i ako kroz to vrijeme nisu zahtijevani niti primljeni glavnica niti kamate, niti se pravo na koji drugi način ostvarivalo. Stavkom 2. navedenog članka propisano je da se navedeno ne odnosi na hipoteke upisane do 25. prosinca 1958. godine.

Takve hipoteke brišu se po službenoj dužnosti ili po prijedlogu stranke. Odredba stavka 2. članak 141. ZZK-a utemeljena je na odredbi članka 93. ZZK-a, koji propisuje da zemljišnoknjižni sud pokreće postupak samo na prijedlog stranaka ili nadležnog tijela, osim kad je zakonom što drugo određeno. U slučaju kada stranka zahtijeva izdavanje izvatka iz zemljišne knjige za nekretninu na kojoj je upisan teret iz članka 141. stavak 2. ZZK-a, svrhovito bi bilo da sudovi odmah preporuče podnošenje prijedloga stranci ili, pak, sami, po službenoj dužnosti, pokrenu postupak brisanja te da bez odgađanja, u što kraćem roku, donesu odgovarajuće rješenje i izvrše brisanje. Ako je riječ o neprepisanom ulošku ili ulošku koji nije verifciran, brisanje bi trebalo obaviti samo stavljanjem bilješke u ručnu knjigu. Takvo stajalište izraženo je i u Preporuci Ministarstva Pravosuđa, Uprava za građansko pravo, Sektor za zemljišnoknjižno pravo, Klasa: 932-01/07-01/294, Ur.broj: 514-03-01-02/3-07-1, studeni 2007. godine. 

Odgovara: Vanja Vargec, dipl. iur

Komentirajte prvi

New Report

Close