Zagrebačka građevinska tvrtka Viadukt zainteresirana je za ulaganje u Nexe Grupu, izvijestila je jučer našička tvrtka putem Zagrebačke burze. Viadukt je o svojim namjerama Upravu Nexea obavijestio i pismom namjere, a tvrtka je od Slavonskog zatvorenog investicijskog fonda otkupila i Nexeove obveznice vrijedne oko 86 milijuna kuna.
150milijuna
kuna planirana je dokapitalizacija Nexe grupe
Na taj način Viadukt je dobio mogućnost da izravno sudjeluje u procesu predstečajne nagodbe Nexe Grupe. Javno objavljeni interes te građevinske tvrtke za investiranje u našičkog proizvođača građevinskog materijala može se smatrati novim preokretom u višemjesečnoj borbi za spas te kompanije. Naime, u petak se održava predstečajno ročište Nexe Grupe na kojem bi se vjerovnici trebali očitovati o najnovijem planu restrukturiranja tvrtke koji je predložila Uprava kompanije. Takvi prijedlozi dva puta su dosad bili odbijeni, a glavna točka neslaganja je to što dio vjerovnika zagovara opciju po kojoj bi Našicecement – najvrijedniji i najuspiješniji dio Grupe – bio prodan u što kraćem roku, te tako podmiren dio dugovanja. S time se ne slaže Uprava tvrtke, koja uz poptoru drugog dijela vjerovnika i države, zagovara koncept po kojem bi tvrtka prvo bila restrukturirana i financijski stabilizirana, da bi se tek onda pristupilo prodaji strateške imovine – argumentirajući to činjenicom da bi na taj način bila postignuta bolja cijena.
Prema najnovijem planu, u Nexe bi kao strateški investitor dokapitalizacijom od 150 milijuna kuna ušao Quaestus FGS, veći dio dugova tvrtke bio bi reprogramiran, manji dio otpisan, a kroz dvije godine trebao bi biti prodan cementni biznis. Ukoliko to ne bi bilo učinjeno, nakon dvije godine vlasnicima kompanijinih obveznica bilo bi isplačeno 350 milijuna kuna, što je otprilike 40 posto ukupnog potraživanja. Pri tome treba dodati da bi Ivan Ergović, trenutno stopostotni vlasnik tvrtke, spao na udjel od 24 posto. Još uvijek je neizvjesno hoće li ovakav plan podržati potrebnih 70 posto vjerovnika da bi bio prihvaćen, no Viaduktova objava interesa svakako će biti jak vjetar u leđa prijedlogu Uprave. Naime, Viadukt je u ovom trenutku možda i najstabilnija velika hrvatska građevinska kompanija, a činjenica da su odlučili uložiti novac u Nexe, može se smatrati iskazom povjerenja u održivost plana budućeg poslovanja koji je tvrtka predložila. Doduše, za pretpostaviti je da je Viadukt Nexeove obveznice kupio uz značajan diskont, ali i takva investicija dosta je jasna politička poruka o tome koji od scenarija budućnosti kompanija podržavaju domaći građevinari.
Dapače, kako se neslužbeno može doznati od izvora u kompaniji, radi se o direktnoj reakciji na javno objavljeni interes njemačkog konglomerata HeidelbergCement za preuzimanje Našicecementa. "Za građevinare je pitanje sirovinske baze ključno pitanje. Mislim da je naš interes, ali i državni interes da se pokuša očuvati što veća konkurencija na tržištu, a ne da nam se ponovi situacija kao s bankama – gdje za sve veće aranžmane moramo ići pregovarati s majkama domaćih banka u Italiju ili Austriju. S domaćim tvrtkama suradnja je uvijek fleksibilnija, a kako je Nexe posljednji neovisni proizvođač betona i agregata u regiji, logičan je interes domaćih građevinskih da se kao takav sačuva. Nije to pitanje nacionalizma, već legitimni poslovni cilj", kaže sugovornik Poslovnog dnevnika. S druge strane, dio vjerovnika smatra da je ulazak Viadukta u igru samo kupovanje vremena tri dana prije predstečajnog ročišta od strane vlasnika Nexea.
20posto
obvezničkog duga Nexe grupe drže mirovinski fondovi
Oni su mišljenja da Ergovićev prijedlog predstečajne nagodbe ne rješava pitanje likvidnosti s obzirom na činjenicu da u planu nema garancije da je postignut bilo kakav dogovor s investitorom, čija pak predviđena financijska injekcija podrazumijeva novih 100 milijuna kuna duga za ionako već prezaduženu bilancu Nexe grupe. Naime, iznos dugovanja Nexea dvadeset je puta veći od operativne dobiti grupe pa je i vrijednost dioničkog kapitala jednaka nuli. Shodno tome, svaka dokapitalizacija mora rezultirati izlaskom Ergovića iz vlasničke strukture. U Nexe Grupi ne skrivaju zadovoljstvo iskazom Viaduktova interesa. "Moj je stav da je Viadukt kao tvrtka iz sektora i naš dugogodišnji poslovni partner izvrstan izbor za strateškog partnera. Radi se o domaćoj tvrtki, naša poslovanja su komplementarna i ta sinergija mogla bi značajno doprinijeti budućem razvoju i rastu Nexe Grupe", poručio je većinski vlasnik i predsjednik Uprave Nexea Ivan Ergović.
Hoće li se njegovim stavom voditi i vjerovnici bit će poznato u petak, a ključnu ulogu u odluci mogli bi, uz banke, imati i domaći mirovinski fondovi (prvenstveno PBZ-CO i Raiffeisen) koji drže oko 20 posto od ukupno 120 milijuna eura ili 900 milijuna kuna Nexeova obvezničkog duga. Damir Grbavac, čelnik Raiffeisen mirovinskog fonda koji drži 10 posto tih obveznica tvrdi, međutim, da mu je Viaduktova objava na Burzi "prvi glas" pa je ne može ni komentirati. No, i za širi kontekst priče o toj predstečajnoj nagodbi kaže tek kako se na tome radi i da zasad ne može ulaziti u datalje. Prvi čovjek PBZ-CO mirovinskog fonda ostao nam je nedostupan za komentar.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.G Osi3,
A tko je rekao da iza VKDT ne stoji neki stranac? Uspješne tvrtke same svojim poslovanjem nađu strateškog partnera tj. on im se sam ponudi. Ne trebaju tražiti (i to bezuspješno) neke tvrtke zvijezde na blogovima tipa PTKM.
Ak nešto radite dobro onda ste traženi ne trebate moljakati okolo ua pomoć i cviliti pred bankama za novac.
možda ste vi u pravu, ali ja ne mogu zamisliti da bi neki stranac više uopće dolazio u hrvatsku. u predstečajne nagodbe bi se upuštali samo oni koji su navikli na muljaže, kojima je to core business, ali čak i takvi znaju da im u hrvatskoj nema prolaza bez izravnog linka s boljševičkim komesarima.
one “strance” koji su linkom na djevičanskim otocima uvezani s “domaćim pouzdanim partijašima” ne računam kao strance.
Nemate pojima dajte proćitajte ćlanak ne zanima Viadukta Nexe nego Našice cement pogodi zašto
G Osi3,
A tko je rekao da iza VKDT ne stoji neki stranac? Uspješne tvrtke same svojim poslovanjem nađu strateškog partnera tj. on im se sam ponudi. Ne trebaju tražiti (i to bezuspješno) neke tvrtke zvijezde na blogovima tipa PTKM.
Ak nešto radite dobro onda ste traženi ne trebate moljakati okolo ua pomoć i cviliti pred bankama za novac.
Napokon malo pameti u Hrvata glede strateškog pozicioniranja i odgovora stranoj banci koja zastupa strane interese…. Sretno!
Uključite se u raspravu