Sitni trejderi ne zaslužuju ništa bolje od ‘šišanja’

Autor: Tomislav Birtić , 28. srpanj 2013. u 22:00

Savjet ne tražim, niti bih ga dao, ali usuđujem se preporučiti proučavanje priče o Herbalifeu o kojoj će sigurno biti napisana bar jedna knjiga.

Partija jamči da kineski rast neće biti manji od sedam posto (a kako je cijena nekretnina po podacima Narodnog statističkog ureda rasla u 69 od 70 gradova obuhvaćenih istraživanjem nekako se podrazumijeva da cijeli svijet razmišlja o krizi u Kini i njenim posljedicama), Trump i još trojica kojima sam zaboravio prezimena najavljuju pad indeksa 80 posto, velike face kažu da bi, krene li Fed s taperingom, pretposljednja kriza izgledala kao dan u zabavnom parku, i tako dalje, posve je logično da podaci učvršćuju moju strategiju mirnog promatranja zbivanja. I, što vidim…

Epizoda rasta
U općoj histeriji rasta Herbalifea, od početka godine (u trenutku pisanja teksta) 76 posto, u posljednjih mjesec dana 33 posto, dok se longs i shorts po društvenim mrežama ponašaju poput pijanaca koji ni sami sebe ne razumiju, a kamo li što drugi frfljaju, čekam ponedjeljak, 29. srpnja, kvartalno izvješće. Na fakultetima se uči primjer Volkswagena. Na tren je više dionica bilo u shortu nego u ponudi, cijena je na tren odletjela u nebo (sjećam li se dobro, s 200 na 1005 eura), Volkswagen je bio kompanija s najvećom tržišnom kapitalizacijom na svijetu. Za ovu priliku, izvadit ću samo epizodu rasta, i s njom povezane kockarske muke. Cijena skoči na neki nebulozni P/E, ili nebuloznu apsolutnu vrijednost, i kockari pomisle "pa kad ću šortati, ako ne sad, sad sam, valjda, siguran". A tržište ih opet sprži.  

Poput kladionice
Nešto slično prošlog se tjedna zbivalo na Herbalifeu. Kako se približavao dan objave izvješća, cijena je skakala po tri, četiri ili pet posto na dan (unutar dana i osam posto), Twitter je izgledao kao tribine nogometnih stadiona, ili kao kladionice u kojima igrači bulje u ekrane i ovisno o tome što se na njima pojavi ili skaču u zrak od sreće ili razbijaju čaše od bijesa. Muke koje se ne obaziru na fundamente su "pa kad ću kupiti, ako ne sad, kad se očekuje da Icahn squeeza Ackmana do smrti", i "ovo više ne može rasti, Ackman je sigurno super izanalizirao kompaniju, nakon ovog rasta nema kamo nego dolje". U birtaški stil komentiranja uključio se ni više ni manje nego slavni Loeb, u čijem je headeru na Bloombergovom terminalu pisalo "New HLF Product: The Herbalife Enema administered by Uncle Carl"; fotke ekrana opožariše Twitter i druge mreže. Podsjećam, nakon što je Ackman uz bubnjeve, fanfare i 300+ slajdova objavio da je šortao Herbalife, Loeb je iskoristio priliku i kupio značajan udjel, kasnije ga uz sjajan profit prodao, a (Uncle Carl) Icahn još je unutra, i prognozira MOASS, mother of all short squeeze. Imajući u glavi podatke s početka teksta, zabavljam se zamišljajući Ackmana.

Je li baš hladnokrvan, pravi li se hladnokrvan, ili se vidljivo znoji? Jer, izađe li Herbalife s nekim ludo dobrim rezultatima, a po kvartalu kupuje cca 4,000.000 dionica i poništi ih… Ma, pusti pare, 1,000.000.000 dolara je ništa, ego je u pitanju. Eto, Loebu je izletjela šala na njegov račun, a stanoviti John Hempton iz Bronte Capitala razvalio je Twitter blogom na kojem, moguće je da su stvari banalne češće nego što mislimo, piše: "Herbalife na godinu prodaje shakea za gotovo 2,000.000.000 dolara, oko 120.000 metričkih tona. Većina toga proda se distributerima koji mogu i ne moraju biti samo kupci s popustom. Ako su to, kako Ackman tvrdi, propali distributeri, tada se po njihovim policama i garažama svake godine skuplja 50.000 tona". Hempton ne vjeruje u to. A ni ja, koji sam od ožujka do danas odgovoran za 2400 takozvanih volumena, koje sam kupio uopće ne namjeravajući zaraditi.

Scenariji za film
Savjet ne tražim, niti bih ga dao, ali usuđujem se preporučiti pomno proučavanje priče o kojoj će sigurno biti napisana bar jedna knjiga, i za koju negdje u Hollywoodu gotovo sigurno već pišu scenarij za film. I to oko Herbalifea, i oko ljudi koji su umislili da su bogovi, pa maltene ucjenjuju Fed govoreći da će nastupiti pakao ne da li se njima još kreditne droge, zapravo su dijelovi iste perverzije. Koju bi trebalo opako regulirati. Ili pakao dočekati, koliko je to moguće, spreman. I trejderi i ja ćemo dočekati ponedjeljak, ali za mene rezultati izvješća neće biti broj na koji je kocka pala. Pakao me ne bi iznenadio. Ni na dionici, ni na tržištu.

Ovaj tekst nije nagovor na kupnju ili prodaju ni na bavljenje dionicama. Autor posjeduje HDEL-R-A, IPKK-R-A, TUHO-R-A, KODT-P-A, HBAS-R-A, LURA-R-A, VPIK-R-A, STTB (Makedonija), PLNM (Srbija) i HLF (NYSE).

Komentari (9)
Pogledajte sve

‘The Seven Secrets of Successful Speculation’

haha.. ovaj birtić..

Vidim stvarno se zakuhalo na HLF. Predlažem autoru opširni osvrt u II. nastavku na zbivanja koja su uslijedila.

procitah samo naslov i prvu recenicu , tko li tebe placa za ova tvoja trkeljanja..[emo_zacudjen]

New Report

Close