Ovaj članak jedan je od niza članaka o investiranju, objavljenih na portalu Brand manager (brandmanager.com.hr). Portal je namjenjen malim i srednjim poduzetnicima i svakodnevno čitateljima nudi besplatne poslovne, investicijske, knjigovodstvene i marketinške savjete.
Proteklo desetljeće, točnije sve do početka aktualne gospodarske krize, tržište nekretnina u Hrvatskoj doživjelo je značajan rast. Zabilježen je rast broja građevinskih tvrtki, rast ponude nekretnina, kao i rast cijena istih. Većina nekretnina bila je predmetom trgovine s ciljem rješenja stambenog pitanja kupca. Međutim, korisno je zapitati se može li se kupnja nekretnine promatrati i kao investicija?
Nekretnina kao investicija
Za potrebe ove analize, pojam nekretnine kao investicije koristit će se pod pretpostavkom da osoba koja investira u novu nekretninu već ima nekretninu u kojoj stanuje. Dakle, cilj kupovine nove nekretnine u ovom slučaju nije riješenje stambenog pitanja, već ostvarivanje materijalne koristi. Druga pretpostavka bit će da se kupnja financira zaduživanjem kod banke, a iz razloga što su takvi slučajevi u praksi česti.
Kupnja
Investitor koji ulazi u ovakav pothvat treba voditi računa o tome da mora kupiti nekretninu koja može donositi redovite prihode od njezina najma. U najvećem broju slučajeva radi se o poslovnim prostorima i stanovima u velikim gradovima, poput Zagreba i Osijeka, ili pak atraktivnim lokacijama duž Jadrana. Osnovna je ideja da se u korak sa zaduživanjem kod banke i kupnjom, nekretnina izda u najam koji bi okvirno tijekom narednog razdoblja trebao isplaćivati kredit. Dakle, nakon vraćanja cjelokupnog iznosa kredita, investitoru bi ostala zarađena nekretnina sa njezinom tržišnom cijenom, ali i sve potencijalne materijalne koristi koje će ona donijeti u budućnosti.
Ponuda stambenih kredita koje daju banke poprilično je raznovrsna i lako dostupna. Na webu se nalaze odlični i besplatni kreditni kalkulatori, koji su ažurni te brzo daju početne informacije svakom potencijalnom investitoru. U slijedećim tablicama donosimo dva primjera mogućeg zaduživanja.
*Moguće su manje varijacije uvjeta zaduživanja.
*Moguće su manje varijacije uvjeta zaduživanja.
Donošenje odluke
Nakon usporedbe dvije prikazane tablice, dolazi se do slijedećeg zaključka. Ukoliko investitor kupuje nekretninu u smislu investiranja, tada je bolje odlučiti se za poslovni prostor. Razlog je taj što poslovni prostor ima veći potencijal da pokrije ratu mjesečnog anuiteta nego je to kod stambenog prostora. Potencijal se očituje u više smjerova, ali najznačajniji su visina najma i količina potražnje kod takvih nekretnina, koje zasigurno nisu manje nego je to slučaj kod stambenih prostora.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.je li ovaj članak iz 2007. ili iz 2013. godine?
zaduženjem kupovati nekretninu kao investiciju?
potražnja za poslovnim prostorima u hrvatskoj?
…
dobro da ne savjetuje kupnju dionica na margin kredit.
to je isto bilo popularno 2007. godine.
zna se kako je završilo.
Uključite se u raspravu