Ministar financija Slavko Linić izjavio je danas kako je zgrožen odlukom suca zagrebačkog Trgovačkog suda da zaustavi predstečajnu nagodbu nad Dalekovodom radi ocjene ustavnosti Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi, te kako takva odluka pokazuje kolika je pravna nesigurnost u Hrvatskoj, jer su mnogi suci već prihvatili nagodbe u drugim slučajevima.
"Osobno sam zgrožen, jer potrošeno je toliko novaca, Ministarstvo financija je angažiralo preko 500 ljudi, imamo odvjetnike, konzultante, analitičare, toliko truda u sedam mjeseci, a jedan sudac to odbacuje jer mu je teško čitati predmet (…). To pokazuje koliko je velika pravna nesigurnost u Hrvatskoj, jer mnogi suci su već donijelu odluku. Prema tome, imamo suce koji su prihvatili prijedloge predstečajnih nagodbi, a ovdje imamo suca koji smatra da je zakon neustavan", kazao je Linić u izjavi medijima u Ministarstvu financija.
Linić smatra i kako je sudac Mislav Kolakušić imao dovoljno vremena da ranije zatraži ocjenu ustavnosti odredbi Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi, jer je zakon donesen još u prosincu prošle godine "i ako je moralan mogao je podnijeti na vrijeme zahtjev za ispitivanje ustavnosti" .
"Ima sudaca kojima teško pada da ne prihvaćamo da se vode stečajevi po 15 godina i koji sebi dozvoljavaju da mogu raditi što god hoće na štetu društava i pojedinaca. Ali, to je pitanje pravosuđa, koje mora sad odgovoriti zašto dio sudaca donosi odluku, a ovaj sudac kreće u ovakav postupak", izjavio je Linić.
Upitan što će dalje biti s postupcima predstečajnih nagodbi koji su u tijeku, Linić je kazao da to u ovom trenutku ne zna, jer ako jedan sudac kaže da zakon nije ustavan, zašto bi ostali suci dalje donosili presude.
Mi ćemo nastaviti raditi, jer neodgovorna osoba ne može djelovat na sve nas. Ali, ako se sutra za ovom porukom povedu svi ostali suci, mi ćemo kompletno obustaviti predstečajne nagodbe, a to znači opet otvoriti blokade i dozvoliti opet da se svaki vjerovnik brine o sebi. To je tragedija, jer nije bitno što smo izgubili ogromne novce, što je toliko radnih sati utrošeno, već je pitanje što ćemo s tim tvrtkama, ističe ministar financija.
Ne ulazeći u osobni stav suca Kolakušić, Linić je kazao kako on u slučaju Dalekovoda, koji ima veliki broj zaposlenih, međunarodne garancije, međunarodne poslove, pokazuje punu neodgovornost, što je zabrinjavajuće.
S druge strane, želimo znati što će ostali suci reći, jer i oni mogu reći nećemo donositi sudske presude, a to onda znači da nema dalje predstečajnih nagodba, ali ni oslobađanja od blokada, rekao je ministar financija.
Smatra da je na sucu da objasni "zašto mu nije stalo". "On ne želi nagodbe, to mora objasniti hrvatskoj javnosti", rekao je Linić dodajući kako je šteta zbog sučeve odluke ogromna i kako žele čuti što će dalje raditi suci.
Ministar financija kaže kako ostaje za vidjeti što će reći viši trgovački sud, jer vjeruje da će se Dalekovod žaliti s obzirom da odluka ugrožava tu tvrtku.
Dalekovod nije samo domaća tvrtki, već puno radi u inozemstvu te je i sam predstečajni postupak za tu tvrtku značio vrlo teške uvjete poslovanja. Mi smo im davali dodatna jamstva, jamčili smo za tu tvrtku, jer "stranci ne moraju poznavati naše gluposti", kazao je Linić te naglasio kako su ovom odlukom "uništeni novci, uništene ljudske sudbine i jedan dobar zakon, koji je je ipak pokazao da volje za nagodbom između dužnika i vjerovnika postoji".
Linić je rekao i da se radi o odluci suca pojedinca, jer su drugi suci pozitivno riješili nagodbe, a kao primjer navodi Varteks kod kojeg je postignuta nagodba za "enormne" iznose, a koju je sudac u Varaždinu prihvatio.
"Kako tumačiti onda da za njega to nije bilo protuustavno, a za ovoga je. Ne mogu u državi dva suca različito suditi", rekao je Linić, uz napomenu kako se radi o njegovom osobnom stavu, "da ne bi opet rekli da je to borba izvršne vlasti".
Na pitanje smatra li ovakvu odluku udarcem na njega osobno, Linić je odgovorio da ne smatra te podsjetio kako je iza 'projekta' predstečajnih nagodbi stala cijela Vlada i Sabor koji je jednoglasno izglasao taj zakon, kao i vjerovnici.
"Svi su pokazali koliko im znači mogućnost da u vremenu kad imamo enormne neplaćene obveze zajednički nađemo rješenje, svima osim navedenom sucu, koji valjda neće u tome sudjelovati. Zašto? Ljepše je 15 godina voditi stečajeve, trošiti novce, trošiti ljudske sudbine i neodlučivati", zaključio je Linić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.@gismund – a gdje je bio do sada, kada se o zakonu raspravlja već duže od 1 godine? Što je dotični sudac konstruktivno napravio u svojoj karijeri? Kladim se da je svojom stručnošću stvorio vojsku obespravljenih! Što će biti ako se zakon proglasi ustavnim, hoće li onda dotični odgovarati za štetu firmama, burzi, društvu?
Ne laje pas zbog sela! Dotični sudac, a što se vidi iz geneze slučaja, očigledno ima "više" ciljeve i sigurno nije ovakvo nešto napravio jer je pozitivan čimbenik u društvu!
Ne razumijem ovakve komentare…ako je sudac posumnjao da je predmetni zakon protuustavan, da li je onda njegova profesionalna i moralna obveza zatražiti da Ustavni sud to procijeni? Što ako Ustavni sud doista potvrdi da je Zakon o PSN dijelom ili u cjelini protivan Ustavu RH, hoće li po tebi taj sudac i dalje biti negativac iako je savjesno odradio svoj pravni posao?? Da li bi u tom slučaju možda ipak bio problem u onome tko je donio ovakav ishitren i protuustavan zakon ili bi po tebi problem i dalje bio sudac koji je na to ukazao i koji je želio da u RH vlada pravo, a ne politika?
Ne laje pas zbog sela! Dotični sudac, a što se vidi iz geneze slučaja, očigledno ima “više” ciljeve i sigurno nije ovakvo nešto napravio jer je pozitivan čimbenik u društvu! Kada bi se zakonodavstvo i pravosuđe dovelo u red, a što predstavlja rak-ranu ovog društva, BDP bi rastao 10% godišnje samo na tom tragu! A narod trči na bačenu kost…… [emo_plazi]
Linic zivi u 1945 godini.
Misli da je cijeli sustav izgradjen tako da bi sluzio njemu.
Niti je ovo 1945 godina. Niti je ovo diktatorski rezim. Iako bi Linic htio biti diktator kao Tito, izgleda da postoji bar malo trodiobe vlasti.
Linic misli da mu je svatko onaj Mali iz Hanfe koji ce bez pogovora izvrsavati njegovo zapovijedi.
Linicu, Linicu, koji ti nered uvodis u Drzavi i kojiu si ti nesigurnost uveo u pravni sustav.
Uključite se u raspravu