Na Lošinju se otvara oporavilište za kornjače

Autor: Marija Crnjak , 19. srpanj 2013. u 11:23
Morska kornjača. Photo: Zeljko Mrsic/PIXSELL

Oporavilište je osnovano kao dio provedbe projekta Mreža za očuvanje kitova i morskih kornjača u Jadranu (NETCET) kojeg sufinancira IPA EU Jadranski prekogranični program suradnje.

Predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović, danas popodne u Sunčanoj uvali u Malom Lošinju otvorit će Oporavilište za morske kornjače. Oporavilište je osnovano kao dio provedbe projekta Mreža za očuvanje kitova i morskih kornjača u Jadranu (NETCET) kojeg sufinancira IPA EU Jadranski prekogranični program suradnje. Oporavilište je smješteno u sklopu rekreacijske zone Family Hotela Vespera u Sunčanoj uvali, a vodit će ga stručnjaci Instituta za istraživanje i zaštitu mora Plavi svijet, javljaju iz Jadranka hotela.

Oporavilište za morske kornjače. opremljeno je prostorijama za operacije, zasebnim bazenom za intenzivnu njegu te bazenima za dugotrajni oporavak kornjača u kontroliranim uvjetima. Stručnjaci Instituta Plavi svijet će u prostorijama oporavilišta educirati posjetitelje o morskim kornjačama putem interaktivnih računalnih aplikacija, prezentacija i predavanja, a moći će se i vidjeti kornjače u fazi oporavka. Uz to, organizirat će se i puštanje oporavljenih morskih kornjača od kojih će neke dobiti i uređaj za satelitsko praćenje kako bi se nadzirala uspješnost oporavka te sama biologija morskih kornjača.

"Već dugi niz godina grupa Jadranka uspješno surađuje s Institutom za istraživanje i zaštitu mora Plavi svijet. Izuzetno nam je zadovoljstvo što smo mogli pridonijeti još jednom od brojnih projekata i napora koje Plavi svijet ulaže u zaštitu mora te ustupiti prostorije u sklopu rekreacijske zone Family Hotela Vespera za novi edukacijsko-oporavilišni Centar za kornjače.", izjavio je Sanjin Šolić, predsjednik Uprave Jadranke d.d.

Najveća prijetnja morskim kornjačama u Jadranu je slučajni ulov u ribarsku opremu. Kada se kornjače zapetljaju u mreže ili su ulovljene kočom, nisu u mogućnosti izroniti pa ugibaju zbog utapanja. Nekoliko tisuća kornjača u Jadranskom moru svake godine ugiba u mrežama. Neke ulovljene životinje mogu biti u stanju kome ili šoka stoga se, ukoliko im se pravilno i na vrijeme pruži pomoć, mogu oporaviti i vratiti natrag u more.

"Siguran sam da će gosti biti oduševljeni mogućnošću posjeta Centru te da će djeca uživati proučavati kornjače, učiti o njima te usvajati znanja o važnosti zaštite životinja i okoliša u kojem živimo. Grupa Jadranka uvijek će ulagati u društveno odgovorno poslovanje i podupirati ovakve vrijedne projekte.", zaključio je Šolić. 

Komentirajte prvi

New Report

Close