Nijemci se okreću američkom tržištu nakon usporavanja Kine i eurozone

Autor: Tomislav Oharek , 17. srpanj 2013. u 22:00
Unatoč špijunskom skandalu gospodarski odnosi SAD-a i Njemačke su idilični/EPA

Američko tržište obećava jer ne mora imati velike stope rasta poput kineskoga da bi Njemačkoj osiguralo uzlet, dovoljan je rast BDP-a od dva, dva i pol posto.

Njemačke kompanije sve se više oslanjaju na američko tržište kako bi amortizirale udarace koje su najvećem europskom gospodarstvu zadali usporavnje Kine i tvrdokorna recesija u većini eurozone.

Nijemci vjeruju da im jedino agresivniji proboj u SAD-u može pomoći da i sami izbjegnu upadanje u recesiju.Naime, izvoz u SAD, koji je drugi Njemački vanjskotrgovinski partner nakon Francuske, u četiri mjeseca ove godine porastao je na godišnjoj razini za 3,5 posto  na 28,8 milijardi eura, pokazali su podaci UniCredita. Istodobno je izvoz u Francusku pao 1,2 posto na 34,8 milijardi eura, u Nizozemsku 1,4 posto na 24 milijarde eura, Kinu za dva posto na 21,6 milijardi eura te u Italiju čak 5,4 posto na 18,6 milijardi eura.Inače, izvoz čini čak 40 posto njemačkog gospodarstva pa je logično da je usporavanje potražnje za njemačkom robom na ključnim tržištima upalilo alarm u Berlinu. Sličan primjer slijede i druge članice eurozone, pa je izvoz iz država tog bloka u SAD tijekom četiri mjeseca na godišnjoj razini porastao za dva posto, dok je u Kinu pao za tri posto.

 

28,8milijardi

eura vrijednost je njemačkog izvoza u SAD u četiri mjeseca

Ukupan trgovinski suficit eurozone u tom razdoblju ipak je pao za 600 milijuna eura na 14,6 milijardi eura. Iako slabiji trgovinski podaci ukazuju na slabost globalnog gospodarstva i dalje visok trgovinski višak trebao bi poduprijeti BDP eurozone koji je padao 18 mjeseci, zaključno s prvim tromjesečjem. Američko tržište obećava jer ne mora imati velike stope rasta poput kineskoga da bi Njemačkoj osiguralo uzlet, piše The Wall Street Journal.  SAD se čak ne mora vratiti ni na pretkrizne stope rasta od tri posto. Dovoljno je postojanih dva, dva i pol posto rasta uz rast potrošnje i poboljšanja ulagačke klime, posebno u energetici i vezanim industrijama koje uvoze strojeve i tehnologiju iz Njemačke."Naše kompanije se s optimizmom nadaju kako će ugrabiti svoj dio kolača u SAD-u. To je jedno od malobrojnih tržišta oko kojih naše kompanije imaju optimističan stav", kaže Ilja Nothnagel, ekonomist njemačke industrijske komore DIHK, koja provodi godišnja ispitivanja prognoza najboljih izvoznih tržišta.No od rasta potražnje u SAD-u neće profitirati samo stotine tisuća malih i srednjih tvrtki u Njemačkoj.

Tako je u prvom polugodištu prodaja Daimlerovih luksuznih Mercedes automobila u SAD-u rasla mnogo više od prognoza pa je već sada izvjesno kako će dobrano prebaciti ovogodišnji plan prodaje od 300.000 automobila na američkom tržištu."Odlična je potražnja u Americi i mislimo da će se taj trend održati", poručio je prošlog tjedna u Kanadi predsjednik Uprave Daimlera Dieter Zetsche. S druge strane, prodaja Daimlera u Kini u prvom polugodištu je ista kao i lani, iako je bilo pomaka u drugom kvartalu nakon slabijeg početka godine.Inače, prema prognozama Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) njemački BDP bi ove godine trebao porasti za samo 0,3 posto, dok se  iduće godine očekuje rast od 1,4 posto. Valja napomenuti kako su obje brojke rezultat revizije naniže s ranijih , optimističnijih prognoza. No i to bi trebalo biti dovoljno da zadrži nezaposlenost u Njemačkoj na povjesno niskim razinama i potakne rast domaće potrošnje.

Komentari (11)
Pogledajte sve

@Turion

Free Trade izmedju EU i USA je prvobitno usmjeren kroz ekonomiju serija kontra value added Kina tvrtki. Sama cijena energenata u USA onda može biti u EU (uvećana za cijenu dostave).

Ovo je samo pakt kontra Kine, procjena da će benefiti biti ok 100 milijardi dolara godišnje za EU što nije sigurno zanemarivo.

No bitnije, koliko ekonomija koje su u maturitetu(kao USA) ima rast BDP-a od 3% ili više i nezaposlenost oko 7%?

Pogotovo na toj veličini i u toj fazi?

Nisam siguran da ijedna, tvrdim da je USA najperspektivnija od svih gospodarstava danas na slijedećih 100 godina uključujući i BRICS.

Takvo super tržište debelo resursno i znanjem nadilazi Kinu + Kinina demografija je užasna dok bi demografija tog pakta bila sasvim dobra.

Ne smiješ gledati mjesec na mjesec, to je smiješno, možda desetljeće na desetljeće, jer ovako dobiješ previše varijacije a i prosjek ti je prekratak.

Dakle demografija je ključ, pogledati kinesku, eu i USA

Možda griješim.

Bez uvrede nijemcima i njihovoj politici orijentacije prema US, mislim da je to običan wishful thinking.
Niti je US ekonomija u bog zna kakvom stanju, niti će njemačka konkurencija samo tako prepsutiti to tržište njemačkoj ekonomiji i izvozu.
Ako vi mislite da je US ekonomija u dobrom stanju samo zato što im burze obaraju svaki drugi dan ATH, onda ste u velikoj zabludi:

Here is what Bernanke said on the effects of tightening the so-called monetary easing: “I don’t think the Fed can get interest rates up very much because the economy is weak, inflation rates are low … If we were to tighten policy (meaning monetary policy) the economy would tank.”

http://www.marketwatch.com/story/economy-skids-dangerously-close-to-contraction-2013-07-15?link=sfmw
https://pbs.twimg.com/media/BPSVVlmCYAA48__.jpg
http://www.businessinsider.com/initial-jobless-claims-july-11-2013-2013-7
http://www.bloomberg.com/news/2013-07-10/bernanke-backs-stimulus-for-foreseeable-future-amid-qe-debate.html
http://www.businessinsider.com/microsoft-stock-2013-7
http://www.zerohedge.com/news/2013-07-19/where-did-all-revenues-go
http://www.index.hr/vijesti/clanak/detroit-bankrotirao-proracunski-deficit-iznosi-380-milijuna-a-gradski-dug-20-milijardi-dolara/689854.aspx
http://www.zerohedge.com/news/2013-07-17/farewell-housing-recovery-housing-starts-miss-most-january-2007-permits-have-biggest

Uz proces rastućeg protekcionizma, nije realno očekivati da bilo tko izvuče iz krize povećanim izvozom, pogotovo u svjetlu činjenice da se sve vodeće gospodarske sile pokušavaju izvući povećavajući konkurentnost slabljenjem vlastite valute, kao što je to slučaj sa Japanom u zadnjih skoro godinu dana.
Ništa od toga. Sorry

Ja,nižepotpisani zadrti dinarski taliban kršćanske provenijencije uočavam i zaključujem da ovi glog ima specijalno dopuštenje redakcije da na ovom portalu zauzima veliki prostor da bi nizao svoje traktate i nekog propalog i zaboravljenog vremena.Visokomisleća mu škrabnja ga ustvari odaju kao jednog zaboravljenog starčića s debelim oćalima i koji uporno velikim slovima i dugim rečenicama baljezga o svom izgubljenom i propalom svijetu. A usput izgubi pola slova.Stari, fermaj se i ne brini, idem odmah na vjeronauk i ispovijed.Izmolit ću i očenaš i zdravomariju da ti da još malo pameti i koju godinu da nas zabavljaš.[emo_vrtimise]

@Glogovik

Dam se kladiti da ne znaš ugasiti CAPS LOCK.

Izazivam te da napišeš nešto:

a) smisleno
b) malim slovima

New Report

Close