Dok se početkom tjedna očekuje rasplet situacije s Optima telekomom, tj. hoće li HT-u ili u stečaj, i time naštetiti Zagrebačkoj banci kao najizloženijoj, u javnost isplivavaju detalji vezani uz Metronetov odlazak u predstečajni postupak.
Sve je više indicija da je najveći poslovni fiksni alternativni operater na predstečaj prisilila nepopustljivost Zabe, kao i da je dogovorom Zaba mogla proći bolje.I dok u Zabi, kao i u PBZ-u, koji je u Metronetu najizloženija banka, nemaju komentara, iz Metroneta doznajemo da je problem bio u neslozi "sindikata banaka". Željko Lukač, predsjednik Uprave Metroneta i partner u Quaestusu, objašnjava kako do predstečaja zapravo nije trebalo doći. Operater je početkom godine angažirao KPMG na financijskom restrukturiranju."U prvom koraku, do lipnja prošle godine, uspješno smo reprogramirali obveznice. Zatim smo planirali reprogram sindiciranog kredita, na što je pristala većina kreditora, sudionika u sindikatu banaka, da bismo u trećem koraku napravili konverziju 150 milijuna kuna duga u kapital, za što je opet postojala velika podrška", objašnjava Lukač. No, kako se godinu dana nisu mogli dogovoriti sa svim članovima "sindikata banaka", objašnjava Lukač, odlučili su se na predstečajni postupak.
Metronetu pak predstečajna nagodba ide u prilog: ako prođe, kamate će mu s prijašnjih 12 posto i lanjskih šest posto pasti na samo 4,5 posto, uz poček otplate dugova od jedne do tri godine. I dok će se financijski uvjeti znatno poboljšati, nova vlasnička struktura, čini se, ostat će slična. Trenutačno 62 posto Metroneta drži fond Quaestus Equity Kapital, 19 posto Quaestus Partneri, a 15 posto Stipo Matić. Iz strukture vlasnika obveznica i komercijalnih zapisa na SKDD-u može se zaključiti kako će nakon nagodbe sadašnji najveći dioničari imati bolju poziciju od 32 posto dionica, kako je navedeno u prijedlogu nagodbe. Dobro upućen izvor pak tvrdi da to ne mora biti tako jer su se udjeli prodavali te da će se potpuna struktura znati tek nakon zaključivanja predstečajnog postupka.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.… tako je, to je čista win-win situacija. Pametni vjerovnici kojima su (Metronet ili Dalekovod ili …) ostali dužni manje iznose, preostali svoj novac već su prebacili u inozemstvo (pa sad tamo trguju s papirima bez ovakvih primitivnih lopovluka). Mnogi to nebi nikad napravili da nije bilo ovakvih zapadnobalkanskih lopovluka. Dužnik je koliko vidim iz ovog zapadnobalkanskog članka, također zadovoljni. Nije li to onda win-win?
Uključite se u raspravu