Hanfa ublažila odluku i poštedila Telegru odlaska u stečaj

Autor: Suzana Varošanec , 16. srpanj 2013. u 22:00
Odluka o sudbini Telegre prepuštena je Upravnom sudu/FOTOLIA

Regulatorna agencija prvi puta digla ‘nogu s gasa’ u vidu pretjerano striktnog korištenja zakonskih ovlasti.

Izbjegli smo da Telegra ne ode u stečaj, i to bez prilike da Upravni sud kaže je li ona kriva ili ne, a najveći je apsurd da bi i kod takvog razvoja događaja sve bilo po zakonu.

Tako je komentirao Mladen Glad, predsjednik Uprave Telegre najnoviju situaciju povodom odluke Hanfe kojom su sve do konačne odluke na Upravnom sudu odgođeni pravni učinci Hanfinog rješenja o obvezi javne ponude za preuzimanje Dalekovoda donesenog u rujnu 2011. Slučaj je presedan u Hanfinoj dosadašnjoj praksi, te najavljuje iskorak prema razumnoj primjeni Zakona o preuzimanju dioničkih društava (ZPDD). Rukovodeći se praksom EU da odluke upravnih tijela (u ovom slučaju Hanfe) moraju biti razmjerne šteti, Hanfa je po svemu sudeći uvidjela da je njezino rješenje preteška odluka za Telegru budući da su prijetili neposredni rizici od tužbi malih dioničara.

Kako doznajemo, zahvaljujući svojem rješenju regulator je s Telegre skinuo rizik od niza parnica, pa i presuda – i to sve do konačne odluke Upravnog suda. S obzirom da svaki dioničar Dalekovoda može sudskim putem tražiti otkup dionica preko suda, izvjesni procesi na trgovačkim sudovima već su u tijeku, a kako doznajemo neki se nalaze pred donošenjem prvostupanjske presude, što je i slučaj Telegre. Nakon Ustavnog suda RH koji je početkom prošlog tjedna ukinuo za investitore opasnu odredbu iz ZPDD-a, i Hanfa je povukla slični potez spuštajući svojom odlukom zapravo "nogu s gasa" u vidu pretjerano striktnog korištenja zakonskih ovlasti karakterističnog za vrijeme mandata bivšeg Hanfina čelnika Ante Samodola.

Po prvi put je donijela rješenje kojim odgađa pravne učinke svojeg rješenja o obveznoj ponudi do donošenja presude na Upravnom sudu, i to u jednom mega-slučaju – obveznoj ponudi za Dalekovod. Rješenje je iz Samodolova mandata, a obvezuje Luku Miličića, tadašnjeg predsjednika Uprave Dalekovoda, nekoliko fizičkih osoba te tvrtke – Credos Darka Tipurića i Telegru na davanje ponude. Prema procjeni, obveznici ponude trebali bi namaknuti gotovo 1,7 milijardi kuna. 

Komentari (2)
Pogledajte sve

@bigboffin
Netočno je ovo što pišeš, možda je Telegra u početku bila naslonjena najvećim dijelom na HAC no zadnjih 5 godina to nije istina. Prihod je najvećim dijelom (rekao bih po procjenama 90%, možda i više) iz izvoza. Izvozi se od Irana, Južne Afrike, Brazila, SAD-a, Rusije, Turske itd itd. solidan visoko tehnološki proizvod. Ne izvoze isključivo i samo “kvazi IT proizvod” koji to svakako nije već cijelokupni prometni sustav(znakove, sklopovlje, SCADA sustav itd) gdje postoji veliki udio domaće proizvodnje. (projektiraju se elektronički sklopovi, programiranje, proizvodnja prometnih znakova itd.). Ako nisi nikada bio u Sv. Nedelji kraj Samobora se nalazi tvornica Telegra, a ne dvorana za preprodaju proizvoda.

Sto se moze…i regulatori su ljudi…Arvati.
Inace, Telegra je nesto pokusavala izvoziti, imala neki kvazi IT proizvod, no bila je vezana za budzet RH pardon za HAC i HC – toksicna veza (Konstruktor, INGRA, Dalekovod itd.).
Vjerojatno su vise zaradjivali kao Thalesovi podizvodjaci nego kao samostalna firma- poizvodjaci u krizi prvi krepaju…..steta

New Report

Close