Profit raste samo bankama, ostali snizili prognoze

Autor: Tomislav Oharek , 16. srpanj 2013. u 21:00
Trgovci odahnuli nakon najava o zadržavanju labave monetarne politike/EPA

Ovog tjedna počinje veliki val objava tromjesečnih rezultata američkih kompanija među kojima su Microsoft, General Electric, Verizon i Google.

Tromjesečni rezultati kompanija bit će ovoga tjedna u fokusu ulagača na Wall Streetu, nakon što je prošloga tjedna Fed signalizirao da će još neko vrijeme voditi labavu monetarnu politiku.

Upravo je izjava predsjednika Feda Bena Bernanke da je labava monetarna politika nužna još neko vrijeme, što je na tržištu protumačeno kao najava da će se programi otkupa obveznica nastaviti dosadašnjim tempom sve dok se tržište rada znatnije ne oporavi zaslužna za prošlotjedni rekord indeksa Dow Jones i S&P 500. Kako javlja Reuters, Dow Jones indeks prošlog je tjedna ojačao 2,2 posto, na 15.464 boda, dok je S&P 500 skočio tri posto, na 1680 bodova, a Nasdaq indeks 3,5 posto, na 3600 bodova. Inače, očekuje se kako će Bernanke nastavak nužnosti vođenja labave monetarne politike potvrditi u srijedu i četvrtak, kada će u Kongresu podnijeti izvješće o monetarnoj politici.

 

70kompanija

obuhvaćenih indeksom S&P 500 ovog će tjedna objaviti rezultate

"Fed je dosad uspijevao spriječiti veliku rasprodaju dionica, no ili će gospodarstvo uskoro uhvatiti korak s tržištem, ili će tržište pasti kako bi uhvatilo tempo gospodarstva", kaže za Reuters Scott Armiger, portfelj menadžer u fondu Christiana Trust. Dok su prošlotjedni Bernankeovi komentari otklonili veliki dio nesigurnosti s tržišta, idućih tjedana smjer cijena dionica uglavnom će ovisiti o poslovnim rezultatima kompanija za drugo tromjesečje. Sezona objave kvartalnih poslovnih izvješća dobro je počela. Većina kompanija i banaka dosad je objavila bolje rezultate nego što se očekivalo.

Ovog tjedna se očekuje objava rezultata 70 tvrtki obuhvaćenih indeksom S&P 500, među kojima su General Electric, Verizon, Johnson & Johnson, UnitedHealth te tehnološki divovi poput Microsofta, Google, Intela i IBM-a. No, valja imati na umu kako su očekivanja vrlo skromna, a s obzirom da su mnoge kompanije smanjile svoje procjene, posljednjih mjeseci su ih smanjili i analitičari. Još nedavno su u anketi Thomson Reutersa procjenjivali da će zarade kompanija porasti za 8,4 posto, dok sada procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u drugom tromjesečju porasle za 2,8 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje. Njihovi prihodi mogli bi, pak, porasti za 1,5 posto.

Zbog tako nisko postavljene letvice, kompanijama će biti lakše prebaciti procjene, što otvara prostor daljnjeg rasta dionica. No, pokažu li rezultati kompanija slabost, to bi moglo odvesti tržište i u suprotnom smjeru. Jer, cijene su dionica na rekordnim razinama, iako gospodarstvo nije baš u najboljoj formi. "Čini se da su očekivanja za drugo tromjesečje i dalje poprilično visoka. Ne vidimo ni jedan sektor koji bi mogao ugodno iznenaditi, vjerojatnije je da će iznenađenja biti neugodna", smatra Barry Knapp, direktor za istraživanje tržišta kapitala Barclays Capitala.

Posebno su velika očekivanja od finacijskih kompanija poput Bank of America, Citigroupa, Goldman Sachsa i Morgan Stanleyja. Naime od tog se sektora očekuje tromjesečni rast profita od 19,6 posto, što je uvjerljivo najviše među svim sektorima obuhvaćenih indeksom S&P 500. Wells Fargo i JPMorgan Chase već su nadmašili prognoze, no to je donekle zasjenila njava JPMorgana da će zbog stanja na tržištu morati ubrzati svoj program rezanja troškova.

Komentirajte prvi

New Report

Close