Autor: © Portal croenergo.eu (T.M.) / ENERGO MEDIA SERVIS
LED rasvjeta se sve češće koristi u praksi, a pojam LED polako ulazi u svakodnevnu komunikaciju. Ipak, neke se činjenice o LED tehnologiji još uvijek pogrešno interpretiraju.
Iako je prva svijetleća dioda razvijena još davne 1962. godine, uvođenje LED-ica u svakodnevnu primjenu teklo je sporo. Do široke primjene dolazi tek krajem prvog desetljeća 21. stoljeća razvojem učinkovitih LED svjetiljki i žarulja primjenjivih u kućanstvima. Osnovne prednosti LED rasvjete nad klasičnom rasvjetom su uglavnom poznate – prije svega radi se o manjoj potrošnji energije, duljem radnom vijeku te znatno većoj energetskoj učinkovitosti.
Često se javlja problem nepovjerenja potrošača u deklarirani životni vijek LED svjetiljki s obzirom da smo danas svi naviknuti žarulje mijenjati svakih nekoliko mjeseci. Međutim, nazivni radni vijek LED rasvjete je 50 000 sati te su testovi umjetnog starenja pokazali da LED svjetiljke zaista toliko rade. Koliko godina će svjetiljka raditi, ovisi o dnevnoj uporabi rasvjete. Ako se rasvjeta koristi 24 sata dnevno, njezin će radni vijek iznositi nešto manje od 6 godina, dok u slučaju korištenja 6 sati dnevno, radni vijek penje se na čak 23 godine!
Druga česta zabluda jest da LED rasvjeta ne pruža jednaku rasvijetljenost kao konvencionalna rasvjeta. Ovdje treba istaknuti da ljudsko oko nije savršen instrument za percepciju svjetlotehničkih karakteristika. Mjerenjem rasvijetljenosti i svjetlosnog toka specijaliziranim instrumentima dokazano je da LED rasvjeta ima jednake, pa čak i bolje karakteristike u odnosu na klasičnu rasvjetu.
Kvaliteta svjetla ovisi o dva pokazatelja – temperaturi boje i indeksu uzvrata boje. Temperatura boje govori o toplini bijele svjetlosti (najčešće se svrstava u toplo bijelo, neutralno bijelo te hladno bijelo.), dok indeks uzvrata boje opisuje kvalitetu prikaza boja pod umjetnom rasvjetom (mjeri se na skali od 0 do 100). LED rasvjeta može se naći u svim temperaturama boje (najčešće se podešava po želji korisnika), dok je indeks uzvrata boje LED rasvjete iznimno kvalitetan – iznad 85.
Cijeli tekst dostupan je u 8. broju NET-a, Nacionalnog energetskog tjednika, na linku. Također cijeli tjednik u e-izdanju možete preuzeti na dnu sljedećeg linka.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Nisam zagovornik LED osvjetljenja i žarulja, ali nisam ni protiv. Na tržištu ima sve više i više izbora pa samim time i veća mogućnost da se kupi loša LED-ica. Definitivno ne treba šparat kod kupovine LED žarulja i sigurnije je kupot renomirane firme poput Philipsa i Osrama. Jasno da oni nisu jedini, ali su ipak najpoznatiji međi širom populacijom.
Ono što se primijećuje da LED žaruljama cijena pada, ali i ta se granica približila svojem kraju. Klasičnim žaruljama pak cijena raste najviše radi nekih interesa i lobija. Pored toga kvalitata im loša, dosta lošije nego prije 4-5 i više godina. Onaj koji ih je tada kupovao po 2-3 kn, kao recimo ja i stvorio si zalihe za 2-3 narašranja, sigurno nije pogriješio. Zašto. Zato što ni jedna LED žarulja neće biti isplativija na mjestima gdje radi 5-10 min. dnevno, a takvih je rasvjetnih mjesta u stanu i kući dosta, barem 50%. Po meni, najveća glupost je bilo zabraniti uvoz klasičnih žarulja pog gelsom “čuvamo zeleni okoliš”. Svašta. Pa najčišća žarulja je upravo klasična. LED ima u sebi elektronske dijelove koji su žtetni, a koliko nas kada se pokvari istu odnese u adekvatno odlagalište. Odgovor je “0”. Zašto, pa zato jer još nemamo za LED, a posebice CFL štedne žarulje adekvatno odlagalište.
Inaće što se tiče same kvalitete svjetla LED nove generacije se doista priibližio svjetlu klasične žarulje. Još samo treba poboljšati kut osvjetljenja i to bi bilo to. Štoviše u zadnje vrijeme su sve pristupačnije i LED Filament žarulje koji doista dosta sliče po svjetlu i izgledu na klasične. Sve u svemu to je budućnost, ali opet je po mojem mišljenju trebalo ostaviti prostora za klasične žarulje, tehnoložki stare 100 god.
O CFL štednim žaruljama neću ni pisati, jer smatram da se one nisu ni trebale pojaviti na tržištu. Živa, katastrofalno usko valno svjetlosno područje, štetna frekvencija rada, elekt. dijelovi u njoj, kratak broj ukapčanja, potrebno neko vrijeme da svjetli punim intenzitetom itd. Jedino prednost joj je manja potrošnja.
Od kad imam LED rasvjetu u kući….svi imamo problema s VIDOM …!
Transformacija prostora
Potrebno je još dosta godina- da naši projektanti rasvjete SHVATE …da se ne može
izmjeniti i jednostavno zamijeniti / kako krivo svjetuju ljude/ rasvjeta .
Uzmeš staru žarulju i baciš je …staviš LED… ŠIPAK… to nije isto.
Potrebno je dosta ulaganja i rada – da se postigne zadovoljavajuća rasvjeta u sobama / prostorima/
treba sve izbaciti – stare lampe, plafonjere i sl…. ..i onda kupiti SKUPU rasvjetu, sa SKUPIM
led žaruljama-.-koje UOPĆE ne svjetle dovoljno , ako ih NEMA DOVOLJNO U PROSTORU …..
***dali je itko od vas ima led rasvjetu doma ili kritizirate napamet? evo vam sad za i protiv led rasvjete iz praktičnog ugla jer sam ja sebi složio prije 4 godine… krenimo prvo s protiv, ako itko misli da može zamjeniti klasične žarulje sa led žaruljom grla E27, taj nek odmah odustane od toga, sve vaše kritike u ovom slučaju vrijede, jednostavno nemožeš dobiti adekvatno svjetlo koliko treba, ta zamjena je možda ok u špajzi, ali u sobama nema šanse… međutim, s GU10 led žaruljama možete dobiti vrhunski osvjetljene prostorije uz neću čak ni reći mali trošak nego skoro pa nikakav trošak struje…no gu10 grla su ugradbena, meni je to bilo super jer imam po cijeloj kući knauf, pa sam s lakoćom stavljao po 3 gu10 grla u razmaknuti trokut(na mjesto klasične žarulje) i otprilike tri 2w ledice obasjavaju bolje nego klasična 120w na istom prostoru, a 3 3w ledice su ko 200w klasična… u 12 prostorija sad imam 48 ledica koje da ih upalim sve zajedno, a nikad ih nije upaljeno više od 30%, troše ni 100w struje dok sam nekad na klasičnim žaruljama trošio preko 2Kw…te godine kad sam zamjenio rasvjetu, račun za struju u siječnju mi je sa 926 kuna pao na 412…dakle, itekako je isplativa, ali treba povećati broj grla jer je nemoguće s jednom osvjijetliti cijelu sobu kao što se moglo s klasičnom žaruljom…doduše, neki dan sam bio u Centru energetske efikasnosti i vidio sam instalirano 11w ledice GU10 (koštaju smiješnih 11 kuna) i mogu reći pa to su mali reflektori…nisam ih doma isprobal jer su bile rasprodane, ali naručio sam i jedva čekam to ubaciti u grla recimo u dnevnoj sobi… led rasvjeta je itekako isplativa, samo treba povečati broj grla
LED rasvjeta je budućnost u svakom pogledu i sve više kućanstava prelazi na LED rasvjetu kako bi smanjili račune. Za 2 mjeseca meni se isplati jedna žarulja ako svijetli samo 4 sata dnevno, ako je garancija 2 godine, ja za 2 godine uštedim za 12 LED žarulja. Jedino na što treba paziti je da se priliko kupovine uzme toplo bijela svijetlost 2700-3000K, jer to najviše odgovara ovim klasičnim žaruljama koje sam koristio do sada.
Uključite se u raspravu