Znate li koja je nova parola u EU?

Autor: Suzana Varošanec , 11. srpanj 2013. u 12:27
Heinrich Traublinger (Foto: Photo: Žarko Bašić/PIXSELL)

Nova studija pokazuje da tvrtke koje imaju do 230 zaposlenih stalno rastu, dok one preko 500 zaposlenih padaju, odnosno stagniraju.

Većina stručnjaka i znanstvenika slaže se da ulazak RH u EU treba imati pozitivne rezultate, proizašle iz provedenih institucionalnih reformi kao i otvorenost pristupa značajnim razvojnim sredstvima. Time je naš put tek započeo i dalje je potrebno provoditi mjere jačanja konkuretnosti, poticanja investicija i gospodarstvog rasta iz čega proistječe otvaranje novih radnih mjesta, poručio je Dragutin Ranogajec, predsjednik HOK-a na konferenciji o 'Unutarnje tržište EU – mogućnosti za hrvatsko obrtništvo' koja se danas održava u Zagrebu u organizaciji HOK-a.

Ranogajec je istaknuo da se uvelike povećava ukupan iznos raspoloživih EU sredstava te da je ključna promjena za obrtnike nakon ulaska Hrvatske u EU prvenstveno to da će sredstava sada biti dostupna gospodarstvu, a ne više samo institucijama.

"Očekujemo da i država kod kreiranja programa 'prvo pomisli na male' rekao je Ranogajec. Na konferenciji se razmatraju izazovi i perspektive za hrvatske obrtnike te konkurentnost obrtnika na jedinstvenom EU tržištu.

Kako je naglasila Emilija Mučinić Margeta iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova, članstvo u EU omogućit će veće uključivanje obrtnika u internacionalizciju i međunarodne projekte. Da će hrvatsko obrtništvo ulaskom u EU profitirati, potvrdio je i Heinrich Traublinger, predsjednik Obrtničke komore za Munchen i Gornju Bavarsku. "Optimistični smo – čitavo hrvatsko gospodarstvo od ulaska u EU, a od toga može samo profitirati obrtništvo. Ono je konkurentno, poznato je da su hrvatski obrtnici dobri majstori, a dobar zanatlija tražen je u čitavoj Europi", rekao je on dodavši da se od potpisivanja Lisabonskog sporazuma u EU počelo, na daleko pozitivniji način i bez podcjenjivanja, gledati na male i srednje tvrtke te obrtništvo.

"U EU obrtnici su svjesni da zajedničko unutarnje tržište više pogoduje velikim kompanijama, ali pokazalo se da su male i srednje tvrtke jedan od stupova nositelja EU gospodarstva. Prema gospodarskoj strukturi u EU 99 posto tvrtki su zapravo mala i srednja poduzeća koja pak zapošljavanju 70 posto svih zaposlenih te stvaraju 40 posto BDP-a. Čak 93 posto tvrtki u EU imaju manje od 10 zaposlenih. Upravo te brojke pokazuju koliki je značaj malog i srednjeg poduzetništva jer je to kičma EU gospodarstva. 'Small first' je nova parola u EU", naglasio Traublinger. Naveo je i novu studiju koja pokazuje da tvrtke koje imaju do 230 zaposlenih stalno rastu, dok one preko 500 zaposlenih padaju, odnosno stagniraju.

Isto tako je naglasio da zajedničko tržište predstavlja pozitivnu scenu za razvoj malih i srednjih poduzeća i isto tako da je EU sinomim za birokraciju, ali da nema alternative. "Naš je zadatak (obrtničkih komora) to svesti na princip supsidijarnosti i zato je naša Komora lani u Bruxellesu imenovala u uredu njemačkog obrnitništva svog predstavnika, rekao je Traublinger.

Zaključio je da u bavarskoj obrtničkoj komori smatraju, i to iz iskustva, da je neophodno postojanje obrtničkih komora, zajedno s politikom obveznog članstva u njima jer 'samo to jamči da će se u potpunosti zastupati interesi obrtništva".

Komentirajte prvi

New Report

Close