U pregovore s Molom Vlada šalje Pejnovića i Vrdoljaka

Autor: Marija Brnić , 10. srpanj 2013. u 22:00
Mladen Pejnović, DUUDI/PIXSELL

Sindikat Inaš dobro je tempirao prosvjed, navodno zbog crpki: dan prije imenovanja novih pregovarača.

Idućega tjedna Vlada konačno namjerava raspustiti stari pregovarački tim Hrvatske s mađarskim Molom za izmjene dioničarskoga ugovora za Inu te će konačno imenovati novi tim pregovarača.

Činit će ga, doznaje Poslovni dnevnik, ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak i predstojnik Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom Mladen Pejnović. Iz Vladinih krugova čuje se i da će taj dvojac imati posebne savjetnike, i to člana Uprave Ine Davora Mayera te savjetnika premijera Zorana Milanovića, ujedno predsjednika Nadzornog odbora Ine, Sinišu Petrovića. Time se nakon pola godine tihih i neformalnih razgovora konačno otvara osjetljiva tema rješavanja vlasničkih i upravljačkih odnosa u nacionalnoj naftnoj kompaniji. Pejnović i Petrović su, kako se otkrilo, početkom godine razgovarali u ime Vlade s Molom, a premda za pregovore nije bila utvrđena platforma, procurilo je u javnost da se razgovaralo o daljnjem smanjenju udjela države u Ini.

Mađarski su predstavnici s druge strane tražili rješavanje duga države prema Ini s osnova obveze preuzimanja plinskog biznisa, što prema njihovim procjenama prelazi dvije milijarde kuna. S hrvatske se strane, pak, nameće pitanje Molovih obveza iz ugovora o ulaganju u modernizaciju i zajednički razvoj dviju kompanija na tržištima regije. To pitanje ispunjavanja obveza otvorili su u srijedu i predstavnici sindikata Ininih radnika Inaš, koji pred Vladom iduće srijede organizira prosvjed, tražeći upravo rješavanje pitanja zaštite tog nekadašnjeg naftnog lidera regije. Formalno je povod prosvjednog skupa projekt "Postani poduzetnik", koji provodi Uprava Ine nudeći benzinske crpke u franšizu radnicima i poduzetnicima. To predsjednica Inaša Maja Rilović ocjenjuje prijevarom jer iza svega vidi plan Mola za rješavanjem radnika u maloprodaji, rješavanjem niskoprofitabilnih benzinskih crpki i stvaranjem ekstraprofita.

Inaši objašnjavaju kako je Ina uvijek imala za državu posebnu poziciju jer se brinula da ravnomjerno opskrbljuje cijeli teritorij i da dobit ulaže u razvoj i istraživanje. Stoga Ina i dalje plaća rudnu naknadu od pet posto, osjetno manje nego što iznosi njezina stopa u Mađarskoj (12 posto) ili u Njemačkoj (40 posto). Samo uštedom na rudnoj naknadi, tvrde inaši, u Ini se pokriju troškovi plaće. Stoga ne mogu ne reagirati i prosvjedom pod sloganom "Ina radi, Mol se gradi" upozoriti na to da Molov menadžment ne vodi razvojnu politiku u Ini, a Vladu pozvati da prestanu popuštati Molu te da konačno sjednu za stol i riješe odnose. Kad će pregovori početi i tko će Vrdoljaku i Pejnoviću biti s druge strane stola, tek će se vidjeti. Kao i kakvu će ulogu za daljnje pozicioniranje države u Ini imati presuda bivšem premijeru Ivi Sanaderu, u kojoj je, nepravomoćno, utvrđeno da su važni dijelovi ugovora s Molom bili štetni za RH.

200 prijava za benzinske crpke

Uprava Ine: Ne treba strahovati za radna mjesta 

Neosnovan je strah sindikata za gašenje radnih mjesta,  reagirali su odmah iz Ine. "Ne postoje viškovi zaposlenika na Ininim benzinskim crpkama i svaki naš radnik na postaji potreban je u punom smislu te riječi. Poziv za prijavu za upravljanje postajama postigao uistinu dobar odaziv, s velikim brojem zainteresiranih kandidata, što pokazuje kako je naša namjera prepoznata i podržana od budućih poduzetnika, što je bio i cilj kampanje", poručuju iz Ine. Neslužbeno se doznaje da se na natječaj za 20 benzinskih crpki javilo oko 200 zainteresiranih, a očekuju da će interes biti i veći do okončanja roka za predaju prijava 27. srpnja.

Komentirajte prvi

New Report

Close