Pada vrijednost dionica u vlasništvu stranih kompanija

Autor: Tin Bašić , 10. srpanj 2013. u 21:30
Mađarska naftna kompanija Mol najveći je pojedinačni vlasnik neke hrvatske tvrtke/FOTOLIA

Najveći strani vlasnici koncentrirani su u četiri kompanije, a njih šest u svojim rukama drže 49,69 mlrd. kuna vrijedne dionice.

Stranci su vlasnici 91,74 milijarde kuna vrijednih domaćih dionica.

Prema posljednjim podacima Središnjeg klirinškog depozitarnog društva (SKDD), strane osobe su na kraju svibnja bili vlasnici 27,49 posto svih dionica u Hrvatskoj. U odnosu na početak godine, vrijednost tih dionica bila je 475 milijuna kuna viša. No, za razliku od ostalih dioničara, vrijednost dionica stranaca jedina je pala od početka godine. Ukupna tržišna vrijednost svih dionica na kraju svibnja bila je 242,3 milijarde kuna, što je 4,97 milijardi više nego na početku godine. Najviše je rasla vrijednost dionica u rukama domaćih pravnih osoba, odnosno mirovinskih i investicijskih fondova, osiguravajućih kuća, banaka i kompanija. Vrijednost im je porasla za 3,51 milijardu kuna i na kraju svibnja iznosila je 117,55 milijardi.

Domaće fizičke osobe bile su vlasnici 24,77 milijardi kuna vrijednih dionica, što je za 1,03 milijarde više nego na početku godine.Najveći strani vlasnici koncentrirani su u samo četiri kompanije. Riječ je o šest dioničara koji u svojim rukama drže 49,69 milijardi kuna vrijedne dionice domaćih tvrtki. To je čak 54 posto ukupne vrijednosti svih dionica koje su u vlasništvu stranaca. Najveći pojedinačni je, temeljem podataka SKDD-a i Zagrebačke burze, mađarska naftna kompanija Mol. Tržišna kapitalizacija Ine na kraju svibnja bila je 42,46 milijarde kuna. A to je pak 11 posto više od ukupne vrijednosti preostalih triju najvećih kompanija na burzi – Hrvatskog telekoma, Zagrebačke banke i Privredne banke Zagreb. Njih tri zajedno su na kraju svibnja vrijedile 38 milijardi kuna. Mađarski Mol vlasnik je 49,08 posto Ine, što je na kraju svibnja na tržištu vrijedilo 20,83 milijarde kuna. Taj je udio, primjerice, bio vrijedniji od cjelokupne tržišne vrijednosti HT-a. Deutsche Telekom drži 51 posto domaćeg telekoma, a te su dionice, njih 41,7 milijuna komada, na kraju svibnja vrijedile 8,83 milijarde kuna.

Talijanska banka UniCredit vlasnik je 9,25 milijardi kuna vrijednih dionica Zabe, što je udio od 84,48 posto. Pored UniCredita, dionice Zabe ima i osiguravajuća kuća Allianz čijih je 11,72 posto vrijedilo 1,28 milijardi kuna. Glavni konkurent na talijanskom tržištu, Intesa Sanpaolo drži pak 76,59 posto dionica PBZ-a koje na tržištu vrijede 7,45 milijardi kuna. Drugi po veličini dioničar te banke je i Europska banka za obnovu i razvoj čijih je 20,88 posto udjela vrijedilo 2,03 milijarde kuna. Ipak, od kraja svibnja do ponedjeljka 8. srpnja, vrijednost dionica spomenutih stranaca smanjile su se zbog poremećaja na tržištu kapitala. Molov udio jedini je ostao približno sličan. Zbog jakog pada cijene dionice HT-a, vrijednost udjela DT-a pala je za nevjerojatnih 1,55 milijardi kuna i u ponedjeljak je vrijedio 7,28 milijardi. Unicreditove dionice Zabe vrijedile su pak 1,31 milijardu kuna manje. 

Komentirajte prvi

New Report

Close