Studentice međunarodnih programa na Ekonomskom fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 23-godišnje Ana Burica i Josipa Majić, odabrane su od strane Europske komisije među mladima koji su kroz svoje priče o postignućima predstavljale Hrvatsku kao novu članicu Europske unije. Burica i Majić osmislile su zdravstveni startup pod nazivom IDerma, a riječ je o inovativnom softverskom rješenju koji dermatolozima i ostalim medicinskim strukama omogućuje prikupljanje podataka o pacijentima i praćenje terapije na jedinstven i iznimno personaliziran način.
"U idejnoj verziji IDerma je alat koji doktoru i pacijentu omogućava interakciju izvan same klinike. Poanta je da pacijenti kroz svoju aplikaciju sustavno prate i bilježe napretke u liječenju u realnom vremenu te da doktor s druge strane ima uvid u trenutno stanje pacijentovog zdravlja kako bi na taj način maksimalno ubrzali i unaprijedili kvalitetu procesa liječenja", kaže A. Burica. Dodaje da IDerma dugoročno rješava problem neadekvatnog sustava praćenja stanja te omogućuje interaktivnu komunikaciju između medicinskog osoblja i pacijenata.
Isporuka aplikacije u 48 sati
S obzirom na iskustvo koje su stekle surađujući u privatnom medicinskom sektoru na projektima slične prirode te znanju o analizi i interpretaciji velikih količina podataka stečenog na Ekonomskog fakultetu u Zagrebu i Beču, Burica o Majić odlučile su se upustiti u kreiranje takvog B2B softverskog rješenja koji za dugoročan cilj ima redefinirati odnos između pacijenata i doktora kako u dermatologiji tako i u drugim medicinskim nišama. Kažu kako prije svega vjeruju da je individualan pristup pacijentu kao i Big data koncept budućnost zdravstvenog sektora što su im potvrdile i klinike s kojima surađuju. Zanimljivo je u njihovom slučaju što se IDerma, nakon deset mjeseci razvoja, prilagodbi potrebama klijenata te potrage za strateškim partnerima uz pomoć čijih kanala distribucije žele implementirati softver u zainteresirane klinike, prvenstveno njih nekoliko u Južnoj Koreji, razvila u firmu specijaliziranu za zdravstveni sektor za izradu aplikacija koje isporučuju u roku od 48 sati te za 99 američkih dolara mjesečno za klinike, medicinske institute te sveučilišta.
"Razlozi za takav potez su višestruki, a uključuju veću skalabilnost kao i tržišni potencijal što na kraju dana rezultira lakšim pristupom podacima za analizu. Takvo rješenje, naime, ne isključuje plasiranje prvotne verzije softvera na tržište u trenutku kada će za takav potez biti dovoljno sredstava otvorenih kanala", kaže Majić. Kako bi što brže i kvalitetnije izašli u susret klijentu, razvili su desetak predložaka prema kojima kreiraju aplikacije s obzirom na preference i potrebe samih klinika. Klijentima na taj način, objašnjavaju, nudimo osnovnu aplikaciju prilagođenu potrebama prosječne privatne klinike, vlastitu društvenu mrežu čiji korisnici su prošli, sadašnji te budući pacijenti same klinike, programe lojalnosti ukomponirane u aplikacije, kjižnicu koja sadrži sve publikacije i vezanu literaturu kao i nekolicinu drugih predložaka.
Unapređenje poslovnog modela
Krajnji korisnici, dodaju, kroz navedene aplikacije mogu voditi svoje dnevnike napretka, bilježiti termine dogovorenih tretmana, skenirati i uploadati dokumente i slike te se povezati s drugim pacijentima te klinike koji imaju sličnu dijagnozu, tražiti savjet, pratiti najnovije vijesti i sve društvene mreže na kojima je klinika prisutna.Burica i Majić ističu da trenutno surađuju s nekolicinom stranih klinika, medicinskih društava te fakulteta kojima su isporučile white label mobilne aplikacije. Nakon što prikupe dovoljno podataka, dvojac kreće s drugom fazom koja obuhvaća Data Mining i izradu izvještaja koji vlasnicima klinika pomažu u unapređenju poslovnog modela.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu