S obzirom da je Gorenje Grupa jučer objavila potpisivanje preliminarnog ugovora sa srbijanskom Vladom o zajedničkom ulaganju u tamošnje proizvodne kapacitete kroz naredne dvije godine ukupne vrijednosti oko 22m EUR, i to tek nekoliko dana nakon vijesti o pokretanju strateškog partnerstva s Panasonicom kroz dokapitalizaciju, poslovni i edukacijski portal iCapital odlučio je napraviti kratak pregled i vremensku crtu dugoročnog procesa restrukturiranja slovenske kompanije.
Ubrzo nakon ulaska IFC-a i akvizicije Aska, u Gorenju je došlo do pada profitabilnosti uslijed teške gospodarske situacije u zemlji i regiji, čime je došlo do potrebe za povećanjem efikasnosti. Kompanija je u narednom razdoblju napravila značajne korake u strateškom, financijskom i operativnom restrukturiranju kroz refinanciranje dugoročnog duga, racionalizaciju i premještanje proizvodnih kapaciteta, divestiranje non-core imovine te u konačnici ulaskom novog strateškog partnera Panasonica u vlasničku strukturu.
Spomenute aktivnosti trebale bi u dovoljnoj mjeri utjecati na povećanje prihoda i ograničavanje troškova kako bi se do 2015. ostvarili strateški ciljevi kompanije koji uključuju više od 1,5m EUR prodaje, FCF od najmanje 40m EUR, EBIT maržu iznad 5% te neto dug/EBITDA ne viši od 3x.
Tekst je dio Interkapitalove dnevne publikacije IC Equity Espresso u kojem je dostupno upozorenje investitorima i objašnjenje investicijske Preporuke, dostupne na ovom linku.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu