Rusija osniva financijskog megaregulatora koji će nadzirati i bankovno i financijsko tržište.
Ruski parlament Duma dao je zeleno svjetlo za pokretanje jedinstvenog regulatora koji će biti pod nadležnošću Središnje banke Ruske Federacije. U petak su ruski parlamentarci u trećem i posljednjem čitanju izglasovali zakon kojim se proširuju ovlasti središnje banke na one koje je do sada obavljala Savezna služba za financijska tržišta (FFMS). To znači, pišu ruski mediji, da će nedavno izabrana guvernerka središnje banke, prva žena na poziciji koja kontrolira grupu od osam središnjih banaka koliko ih Rusija i ima, Elvira Nabiullina kontrolirati 4500 financijskih institucija i 10.000 kompanija koje trguju s dionicama. A to je samo dodatak njezinim dosadašnjim obvezama kao regulatora banaka koji nadzire novčanu masu, referentne kamatne stope i oko 518 milijardi dolara deviznih i zlatnih rezervi koje su, nakon Kine, Japana i Saudijske Arabije, najveće na svijetu.
10tisuća
tvrtki koje u Rusiji trguju dionicama bit će pod ingerencijom središnje banke
"S obzirom na to da se već šest godina govori o tome da će se u Rusiji stvoriti novi megaregulator, to se može smatrati prekretnicom i pozitivnom viješću za tržište. Stvaranje takve strukture potaknut će napredak u drugim prijeko potrebnim zakonskim problemima koji otežavaju razvoj ruskog financijskog tržišta", kazala je Kira Zavyalova, analitičarka Investcafea. Zakon kojim je propisano djelovanje Središnje banke dobit će i dodatak u kojemu stoji da je "glavni cilj monetarne politike centralne banke zaštita i osiguravanje stabilnosti ruske rublje i to podržavanjem stabilnosti cijena, uključujući i uspostavu uvjeta za uravnotežen i održiv gospodarski rast". Središnja bana bavit će se i djelatnostima osiguranja, kreditnim zadrugama, mikrofinanciranjem, rejting agencijama, investicijama mirovinskih fondova kao i ostale nadležnosti. Međutim, središnja banka neće imati mogućnosti donositi zakonske prijedloge i inicijative.
Povrh nabrojenog, banka će od sada moći pojednostaviti pravila za gotovinske transkacije individualnih poduzetnika i obrtnika. "Regulatorna procedura za njih je sada na snazi, a do sada središnja banka nije imala takve ovlasti", izjavila je Natalya Burykina, čelnica parlamentarnog Odbora za financijska tržišta. prema odobrenom zakonu, ruska vlada i središnja banka dijelit će nadležnost i odgovornost za osiguravateljski sektor."Gdje postoji osiguranje, nadzor će raditi središnja banka, no u slučajevima gdje je bitna uloga posrednika, kao što je primjerice osiguranje vojnog osoblja, obvezno zdravstveno osiguranje, jednostavno rečeno gdje se novac prenosti, tu je nadležna vlada", izjavio je zamjenik ministra financija Aleksey Moiseyev.
Pored nove nadležnosti, čelniku središnje banke kao i odboru direktora produljen je mandat s četiri na pet godina. Povećat će se i broj direktora u odboru s 13 na 15. Jednom godišnje središnja banka će Dumi (parlamentu), Kremlju (predsjedniku) i vladi predstavljati plan razvoja i način na koji će se održavati stabilnost ruskog financijskog sustava. Jednom kada zakon stupi na snagu, a to je 1. rujna ove godine, centralna banka osnovat će novi odbor direktora temeljem novih pravila koji bi trebao počet s radim do 1. studenog.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu