Udruga Telekom prijavila VIP Europskoj komisiji i HAKOM-u

Autor: Poslovni.hr , 02. srpanj 2013. u 14:50
Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL

“Prvim danom punopravnog članstva RH u EU Udruga Telekom je kontaktirala sva tri mobilna operatora u RH kako bismo provjerili načine implementacije Uredbe EU kojom se ograničavaju cijene telekomunikacijskih usluga u roamingu za zemlje EU i EEA”, priopćili su iz udruge.

"Prvim danom punopravnog članstva Republike Hrvatske u Europskoj uniji Udruga Telekom je kontaktirala sva tri mobilna operatora u Republici Hrvatskoj kako bismo provjerili načine implementacije Uredbe EU kojom se ograničavaju cijene telekomunikacijskih usluga u roamingu za zemlje EU i EEA", priopćili su iz udruge Telekom. 

Priopćenje u nastavku prenosimo u cijelosti i bez izmjena:

Dobivši njihova pisana očitovanja, mišljenja smo kako su Tele2 d.o.o. i Hrvatski Telekom d.d. u potpunosti i bez iznimke primijenili Uredbu br. 531/2012 na sve svoje korisnike omogućivši automatski svim korisnicima korištenje reguliranih roaming cijena prema ograničenjima iz Uredbe, dok je VIPnet d.o.o. Uredbu primijenio selektivno pri čemu određenom broju korisnika nije automatski omogućeno korištenje povoljnijih cijena roaming usluga unutar EEA – EU zemalja.

Naime, VIPnet d.o.o. je na korisnike koji su na dan pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji imali aktivan osnovni cjenik roaming tarifa automatski od 01.07.2013 u 00:00 primijenio EU Uredbom 531/2012 regulirane cijene, bez da korisnici trebaju poduzeti ikakvu radnju. Međutim, korisnicima koji su ranije imali odabrane posebne roaming cjenike (opcije) regulirane cijene nisu uključene već im je omogućeno uključenje na njihov zahtjev. Pri tome, VIPnet d.o.o. smatra kako temeljem članka 8. Uredbe EU br. 531/2012 ima pravo nuditi i cijene koje su drugačije od reguliranih, tvrdeći kako se radi o cijenama povoljnijima za korisnike.

Budući držimo kako su svojim postupkom izbjegli svoju obvezu izravne primjene povoljnijih cijena za razgovore u roamingu unutar EEA – EU zemalja na sve korisnike i to uglavnom i u pravilu na štetu velikog broja korisnika svojih usluga, te vjerujemo kako su time prekršili Uredbu EU koju su bili obvezni izravno primijeniti na sve svoje korisnike, danas smo podnijeli prijavu protiv VIPnet d.o.o. Europskoj komisiji i Hrvatskoj agenciji za poštu i elektroničke komunikacije.

U nastavku dostavljamo tablicu usporedbe cijena roaming usluga korisnika VIPnet d.o.o.za zemlje  EEA – EU koje je VIPnet d.o.o. ostavio aktivne svojim dosadašnjim korisnicima opcija i nakon pristupanja Republike Hrvatske u punopravno članstvo Europske unije, odnosno nakon 01. srpnja 2013. godine kada je morao primijeniti Uredbu EU broj 531/2012, s cijenama reguliranim Uredbom EU broj 531/2012.

Slika usporedne tablice u prilogu uz članak.

Pomnijim pregledom ranije iskazane usporedne tablice, može se vidjeti kako će korisnik VIPnet d.o.o. kojem je i nakon pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji umjesto primjene reguliranih cijena ostavljena uključena ranije odabrana nepovoljnija opcija, za prvu minutu dolaznog poziva u roamingu u zemljama EEA – EU platiti kako slijedi:

u opciji 'EU i susjedne zemlje' – 2,98 kn umjesto 0,66 kn

u opciji 'EU top 5' – 3,48 kn za 5 zemalja ili 5,48 kn za ostale EEA – EU zemlje umjesto 0,66 kn
u opciji 'Europa i BiH' – 2,99 kn umjesto 0,66 kn

Također iz tablice se može vidjeti kako će korisnik VIPnet d.o.o. kojem je i nakon pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji umjesto primjene reguliranih cijena ostavljena uključena nepovoljnija opcija, za prvu minutu odlaznog poziva u roamingu iz zemljama EEA – EU platiti kako slijedi:

u opciji 'EU i susjedne zemlje' – 3,48 kn umjesto 2,27 kn

u opciji 'EU top 5' – 3,48 kn za 5 zemalja ili 9,98 kn za ostale EEA – EU zemlje umjesto 2,27 kn
u opciji 'Europa i BiH' – 9,05 kn odnosno 12,10 kn umjesto 2,27 kn

Kada znamo da korisnici najčešće obavljaju kratke razgovore, posebice u roamingu, ne možemo u cjenicima opcija ne primijetiti prikriveno povećanje ukupne cijene naknadom za uspostavu poziva od 1,99 kn te obračunskom jedinicom od 60 sekundi, za dolazne i odlazne pozive u svim opcijama.

Osim toga, i cijene podatkovnog prometa zbog obračunske jedinice 10 kB umjesto 1 kB sukladno regulativi nisu povoljnije, a poseban problem su cijene u opciji 'EU top 5' prema kojima 1 MB podatkovnog prometa iz svih EEA – EU zemalja osim Austrije, Italije, Francuske, Njemačke i Slovenije stoji nevjerojatnih 39,99 kn umjesto 4,26 kn. Kada se dotičemo cijena podatkovnog prometa, valja pažnju skrenuti i na to da je VIPnet d.o.o. u reguliranim cijenama iskazao cijenu podatkovnog prometa od 0,42 kn za 100 kB što za 1 MB daje 4,30 kn ili nešto više od gornjih cijena reguliranih Uredbom EU.

Svi korisnici su opcije uključili prije primjene Uredbe EU broj 531/2012 dok su cijene ponuđene opcijama bile povoljnije od tada važećih cijena. Sada, kada je u Republici Hrvatskoj na snagu stupila regulacija roaming cijena temeljem izravne primjene Uredbe EU broj 531/2012, potpuno je suprotno duhu Uredbe i ideje regulacije cijene unutar EU, a po našem mišljenju i zlonamjerno korisnicima ostaviti na snazi cijene iz opcija koje su ranije bile povoljne, a danas najvećem broju takvih korisnika nisu povoljnije od reguliranih cijena.

Zato pozivamo korisnike VIPnet d.o.o. da dobro provjere koja roaming tarifa im je aktivna, te ukoliko nisu sigurni da im je iz nekog specifičnog razloga jedna od dodatnih opcija povoljnija, zatraže da im se sve opcije odmah isključe čime će se automatski primijeniti cijene regulirane Uredbom EU.

Također, pozivamo HAKOM i Europsku komisiju, posebice novog povjerenika EK za zaštitu potrošača gospodina Nevena Mimicu, da spriječe kršenje europskih pravila i postupanje VIPnet-a na štetu svojih korisnika.

 

Komentari (1)
Pogledajte sve

Baš čudna igra Vipneta, ne znam kako se misle izvući. Tele2 i HT ae ovom prilikom pokazuju kao puno pouzdanije kompanije, ne samo za roaming nego i za ostale usluge.

New Report

Close