Dok mirovinski fondovi u Hrvatskoj traže da im Vlada poveća obvezna davanja budućih umirovljenika kako bi uspješnije gradili svoje ulagačke strategije, državni mirovinski fond u naftom bogatoj Norveškoj ima suprotan problem – njegovo bogatstvo postalo je tako veliko da Norvežani ozbiljno razmišljaju da ga podijele na dva dijela.
Potencijalni pobjednik nadolazećih norveških parlamentarnih izbora, oporbena Konzervativna stranka, iznijela je ideju o podjeli najvećeg državnog fonda na svijetu vrijednog 720 milijardi dolara, budući da je njegova vrijednost prebrzo dosegla vrhunac. Osnovna funkcija fonda osnovanog prije 20 godina upravljanje je novcem od prodaje norveške nafte i plina. Njegove osnivače iznenadio je rast cijena energenata posljednjih nekoliko godina zbog čega se očekuje da će do kraja ovog desetljeća dosegnuti vrijednost od tisuću milijardi dolara. Diskusiju je otvorio Jan Tore Sanner, zamjenik vođe norveške Konzervativne stranke, izjavivši da u slučaju vlasti planiraju oformiti stručnu skupinu koja bi trebala dobiti odgovor na pitanje o podjeli fonda.
Njegovu veličinu najplastičnije pokazuje podatak da u prosjeku posjeduje 1,25% svake kompanije izlistane na svjetskim burzama. Prema Sannerou, fond bi se podijelio na dio koji bi se bavio isključivo kupovinom dionica, te na dio koji bi bio specijaliziran za kupovinu obveznica. Nije odbacio niti ideju da fond ulaže i u velike infrastrukturne projekte. Budući izgled fonda postalo je glavno političko pitanje u Norveškoj, dok su njegovi čelnici odbili komentirati najave pretendenata za izvršnu vlast. Zna se samo da mijenja strategiju i želi zauzeti odlučniju vlasničku poziciju u tvrtkama gdje je najveći vlasnik.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu