Udruga radničkih sindikata Hrvatske (URSH) te Sindikat fizioterapeuta i radnih terapeuta Hrvatske (SFRTH) najavili su da će radnici Lječilišta Bizovačkih toplica zbog neisplaćenih plaća i troškova prijevoza danas održati zbor te štrajk upozorenja, a od 1. srpnja počinju štrajkati dok se ne ispune njihovi zahtjevi.
Predsjednik SFRTH Ivan Brtičević rekao je na konferenciji za novinare da su na temelju mirenja plaća za svibanj i troškovi prijevoza od travnja do lipnja trebali biti isplaćeni do 20. lipnja.
Kako to nije učinjeno, najavio je Brtičević, 1. srpnja cijeli pogon tog lječilišta trebao bi prestati s radom, za što, rekao je, imaju potporu sindikata liječnika i medicinskih sestara.
Istaknuo je da "dinamika uplate" novca koji dobivaju od Hrvatskoga zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) neće biti dovoljna za isplatu plaća pa će se iznos zaostalih plaća uskoro opet povećati.
Budući da 1. srpnja Hrvatska postaje punopravna članica Europske unije, štrajkom ćemo simbolično čestitati Vladi RH i njezinoj politici na činjenici da danas oko 60 tisuća ljudi radi, a ne prima plaću, što je jedna od stečevina koju nosimo u Europsku uniju, poručio je Brtičević.
Predsjednik URSH Damir Jakuš rekao je kako je osnivač i vlasnik tog lječilišta tvrtka Bizovačke toplice d.d., koja ima neuspjelu predstečajnu nagodbu i vjerojatno će završiti u stečaju.
Dodao je kako lječilište radi ugovorno s HZZO-om, ali su "radnje kojima se doznačavao novac radi kupnje socijalnog mira u Bizovačkim toplicama dovele do izostanka plaća za zaposlene u lječilištu koji su taj novac zaradili".
Ustvrdio je kako su od središnjice HZZO-a naknadno obaviješteni da je lječilište dobilo višak financijskih sredstva koja nisu odrađena u skladu s odredbama ugovora, zbog čega je nastao dug HZZO-u od pet milijuna kuna koji bi se trebao vratiti u idućih 17 mjeseci.
Jakuš smatra kako se to preplaćivanje nije moglo dogoditi "bez dobre volje politike i HZZO-a", čime se kupovao mir u Bizovačkim toplicama i odgađalo rješavanje problema u toj tvrtki, a upitno je što će se dogoditi s novcem koji je lječilište, kao pozajmicu, davalo toplicama ako one završe u stečaju.
Izvijestio je kako je u međuvremenu HZZO za 30-ak posto smanjio iznos ugovornih financijskih sredstava za lječilište, čime je ograničena mogućnost njegova rada, a za ovo stanje odgovorni su čelnici lječilišta i toplica te HZZO, koji mora preuzeti svoj dio odgovornosti za sanaciju stanja.
Jakuš je ocijenio je kako lječilište svojim radom omogućuje opstanak dijela radnika Bizovačkih toplica i ako odu u stečaj jer bi se one, nakon posljednjih izmjena stečajnog zakona, kada ne bi bilo lječilišta, zatvorile u trenutku pokretanja stečaja i, kako je dodao, "ne bi bilo nastavka djelatnosti".
Sindikalni predstavnici upozorili su kako nitko od navodno zainteresiranih ulagača tijekom predstečajne nagodbe nije pokazao zanimanje za Bizovačke toplice, da se u devet natječaja za njihovu privatizaciju nitko nije javio iako su se nudile za jednu kunu, a njihov je dug danas oko 130 milijuna kuna i premašuje vrijednost imovine.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu