Imovina domaćih investicijskih fondova u svibnju je porasla ukupno 700 milijuna kuna. Prema posljednjim podacima Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga, imovina fondova na kraju prošlog mjeseca iznosila je 14,74 milijarde kuna.
To je najveća količina kapitala s kojom fond menadžeri upravljaju od lipnja 2011. godine kada je imovina bila milijardu kuna viša. Najzaslužniji za impresivan rast bili su novčani fondovi. Njih devet u samom je vrhu, a predvodi ih Erste Money. Tom je fondu imovina u svibnju skočila čak 281,62 milijuna kuna čime su fond menadžeri Erstea na kraju mjeseca upravljali s ukupno 1,74 milijarde kuna. Slijedi ZB Plus, novčani fond ZB Investa, kojemu je imovina narasla za 214,78 milijuna kuna i zaustavila se na 3,32 milijarde kuna. Na trećem je mjestu PBZ Novčani kojemu je imovina pod upravljanjem porasla 163,48 milijuna kuna. Ta tri fonda jedina su kojima je imovina prošloga mjeseca porasla u troznamenkastim iznosima.
OMF-ovi glavni pokretači
S obzirom na to da je dio imovine četiriju obveznih mirovinskih fondova u svibnju, a riječ je o gotovini i udjelima u otvorenim investicijskim fondovima, porastao za nešto više od milijardu kuna, može se zaključiti da su upravo OMF-ovi bili glavni pokretači rasta investicijskih fondova. OMF-ovi su prošloga mjeseca u investicijskim fondovima držali ukupno 1,97 milijardi kuna, što je 580,27 milijuna više nego u travnju. S druge pak strane, u svibnju su dva fonda ZB Investa imala najlošiji rezultat u industriji. Imovina mješovitog fona ZB global i dioničkog ZB euroaktiv pala je 24,79 milijuna, odnosno 13,89 milijuna kuna. ZB global je na kraju mjeseca upravljao sa 448,24 milijuna, a ZB euroaktiv sa 253,11 milijuna. Ukupno je prošloga mjesec šest fondova imalo pad imovine veći od deset milijuna kuna, a većinom je riječ o najrizičnijima – dioničkim i mješovitim fondovima. Erste Adriatic Equity izgubio je 11,62 milijuna kuna imovine i na kraju svibnja upravljao je sa 248,47 milijuna kuna. Nešto manji pad od 11,38 milijuna imao je PBZ Equty i upravljao je sa 189,44 milijuna kuna. Obveznički fond Raiffeisen Investa našao se među onima s najvećim padom. Imovina mu se u svibnju smanjila za 10,99 milijuna na 70,7 milijuna kuna.
Dionički najviše zaradili
Promatraju li se prinosi fondova, najviše su u svibnju zaradili dionički fondovi, i to oni koji su orijentirani na strana tržišta kapitala. Tako je fond Neta US Algorithm (nekadašnji NFD Aureus) ostvario prinos od 4,3 posto. Samo pet domaćih fondova ostvarilo je prinos viši od jedan posto. Još jedan fond Neta Capitala (bivšeg NFD Aureus Investa), Mena imao je prinos od 2,94 posto. Doduše, tom je fondu imovina pala 20 posto na 2,82 milijuna kuna, što je ispod zakonskog minimuma od pet milijuna kuna. Fond Locusta Value III, koji je fond za privatne investitore, prošloga je mjeseca zaradio 3,12 posto. Platinum Global Opportunity imao je prinos od 2,4 posto, a Raiffeisen World 1,1 posto. Najlošiji rezultat imao je, pak, Raiffeisen Bonds kojemu je prinos pao čak 9,4 posto. Još dva fonda Raiffeisen Investa su u vrhu po korekciji – fond Prestige s padom od 6,44 posto i Central Europe s minusom od 4,91 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu