Hrvatska ima europske cijene hrane, a kupovna moć joj je na razini 61 posto u odnosu na građane Europske unije, pokazuje izvješće Eurostata za 2012. godinu, piše Večernji list.
Jedina skupina namirnica koja je u odnosu na EU znatno jeftinija jest meso, koje plaćamo 25 posto manje od prosjeka EU. Kad bi se u omjer stavile cijene s kupovnom moći, vidi se da hrvatski građani moraju izdvojiti višestruko veće iznose za hranu nego Europljani u zemljama skupe hrane. Naime, BDP mjeren prema kupovnoj moći po stanovniku za Hrvatsku u 2012. iznosio je 15.600 eura, za što se moglo kupiti 255 prosječnih Eurostatovih košarica, dok je u Njemačkoj, primjerice, moguće kupiti njih 295 pa se jasno pokazuje da su cijene hrane u Njemačkoj niže više od 15 posto.
Treba napomenuti da je hrana u Njemačkoj jeftinija nego u većini razvijenih zemalja Europske unije. Zato nije iznenađenje da je studija o cijenama u europskim zemljama najviše iznenadila Nijemce. Naime, Njemačku se dosad smatralo jednom od najjeftinijih zemalja u EU što se tiče hrane, ali Eurostatova studija pokazala je da je meso u Njemačkoj čak 28 posto skuplje od EU prosjeka, a ukupno je cijena hrane i pića 6 posto iznad EU prosjeka iako se Njemačku kao domovinu discounterskih divova poput Aldija i Lidla smatra uporištem jeftine hrane u Europi. Studija pokazuje da europski prosjek ruše zemlje poput Poljske, Rumunjske i Bugarske, koje imaju i nižu kupovnu moć, a Njemačka je pritom i dalje jeftinija od Austrije, Francuske, Belgije i ostalih razvijenih zemalja EU.
Cijeli članak pročitaje ovdje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Metodologija izracuna je tocna, ali nije primjenjiva na osobni standard(kupovina od place). Stovise, daleko od toga. Zanimljivo je pgoledati samo pojedine indekse cijena.
U UK kad sam bio, gotovo sve je jeftinije nego ovdje, izuzev nekog povrca. Neki proizvodi su jeftiniji i po 50%. Nama je udio potrosnje hrane u primanjima cca 35%, i to bez luksuza, a ako je u bogatim zemljama cca 10%, onda je nas standard 3 puta manji barem. A ne za trecinu.
Kada bi imali norveske place, meni bi i ove cijene bile ok… ali ovako je figa.
O kakvom standardu govorimo u zemlji u kojoj hrana + rezije jesu cijela placa i vise? S onim “volontiranjem” se mozete samo moliti da mozete zivjeti od svjetlosti, jer sigurno jesti dobro od toga se ne moze… a drugo da ne kazem.
To je cijena visoke konsolidacije trgovackog sektora. Manje konkurencije, vise marze i vise cijene.
Uključite se u raspravu