Albanija: U nedjelju ključni izbori za europsku budućnost

Autor: Poslovni.hr/Hina , 21. lipanj 2013. u 09:02
Ilustracija

Šef misije EU-a u Tirani Ettore Sequi naglasio je da su ovi izbori, koji se moraju provesti u skladu s europskim standardima, “ključni” za Albaniju, piše francuski AFP.

Albanci u nedjelju izlaze na parlamentarne izbore koje Europska unija smatra ključnima za njezinu europsku budućnost, nakon četverogodišnjeg zastoja u približavanju eurointegracijama.

Nakon posljednjih izbora 2009. zemlja je zapala u političku krizu jer oporbeni socijalisti nisu htjeli priznati izborne rezultate. To je znatno usporilo albansko približavanje EU-u i Bruxelles je Tirani već dvaput odbio dati status kandidata.

Šef misije EU-a u Tirani Ettore Sequi naglasio je da su ovi izbori, koji se moraju provesti u skladu s europskim standardima, "ključni" za Albaniju, piše francuski AFP.

Glavni rivali na političkoj sceni isti su već 20 godina – desna koalicija oko aktualnog premijera Salija Berishe i lijeva koalicija oko čelnika socijalista i bivšeg gradonačelnika Tirane Edija Rame. Obje se stranke bespogovorno zalažu za ulazak u EU i oporavak devastiranog albanskog gospodarstva.

Po posljednjim anketama, koje se inače u Albaniji ne smatraju pretjerano vjerodostojnima, socijalisti imaju sedam posto prednosti. Pravo glasa ima 3,2 milijuna birača koji će u parlament po proporcionalnom izbornom sustavu delegirati 140 zastupnika. Oko 3.000 promatrača nadgledat će izbore čiji bi prvi rezultati trebali biti objavljeni u ponedjeljak.

"Albanski čelnici imaju zajedničku odgovornost da stvore uvjete koji će zajamčiti da svi prihvate izborne rezultate", zajedno su nedavno upozorili šefica europske diplomacije Catherine Ashton i europski povjerenik za proširenje Štefan Fuele.

Analitičari se, međutim, baš boje suprotnog. "Problemi će se pojaviti tijekom prebrojavanja glasova. Mnogo će toga ovisiti o načinu kojim će stranke kontrolirati rezultate i izborni proces", kaže analitičar Lutfi Dervishi.

Posljednju krizu izazvalo je albansko izborno povjerenstvo zbog neslaganja njegovih članova. Zbog toga su članovi Vijeća Europe nedavno tijekom posjeta Tirani upozorili da se "izborno povjerenstvo kompromitiralo i da to tijelo Albanci neće pericipirati kao neovisno".

Tijekom kampanje Edi Rama (49), koji ne sumnja u svoju pobjedu u nedjelju, već je upozoravao na moguće nepravilnosti i naznake da konzervativci kupuju glasove. Upozoravao je i na pritisak na državne službenike i pristrane medije.

"Ustrajno se nadam da se na ovim izborima neće manipulirati … želim da izbori budu onakvi kakvi pristaju zemlji članici NATO-a i aspirantu za ulazak u EU", kazao je Rama.

"Oporba već pronalazi opravdanja za izborni poraz", odgovorio je premijer Berisha, čelnik Demokratske stranke, najveće u vladajućoj desnoj koaliciji.

Berisha (69), dominantna figura albanske politike od pada komunizma i samoproglašeni čuvar demokracije u zemlji, tijekom kampanje je obećao rast plaća i mirovina za šest posto.

Po službenim statistikama, nezaposlenost je u zemlji 14 posto, ali oporba tvrdi da u najsiromašnijim dijelovima te siromašne zemlje ona prelazi 40 posto.

Rama je pozvao birače da okrenu leđa korupciji i siromaštvu, glavnim značajkama Berishina režima.

Na izborima sudjeluje još nekoliko stranaka. Nacionalističkom Crveno-crnom savezu, osnovanom prošle godine na platformi stvaranja Velike Albanije, po anketama je išlo iznenađujuće dobro, sve dok šef stranke nije zatražio 100 tisuća dolara za mjesto na izbornoj listi. Kako piše američki informativni portal Huffington Post, članstvo im se nakon toga razbježalo.

Bivši albanski predsjednik Bamir Topi lani je osnovao stranu Novog demokratskog duha pošto se razišao s Berishom i mogao bi osvojiti nekoliko mandata. No ključni igrač, kako piše Huffington Post, mogao bi biti Ilir Meta, bivši socijalistički premijer koji se 2004. odvojio od matične stranke. Osnovao je Socijalistički pokret za integraciju i ima stalnu potporu javnosti od pet posto. Od 2009. u koaliciji je s Berishom.

Sa sedam posto prednosti u anketama, Ramini socijalisti očekuju pobjedu. Ali političke kampanje u Albaniji ne završavaju s izborima. Gubitnici se nikada ne prestaju žaliti, a pobjednici hvalisati. Obećanja dana tijekom kampanje brzo se zaboravljaju, a zamijenjuje ih politika upiranja prsta odgovornosti i krivnje na one druge, zaključuje Huffington Post.

Komentirajte prvi

New Report

Close