Pitanja i odgovori: Sudbina poslova kod promjene uprave

Autor: Poslovni dnevnik , 18. lipanj 2013. u 22:00
Vanja Vargec

Kakva je pravnih sudbina pravih poslova koje je sklopila uprava koja je u trenutku sklapanja bila upisana u sudski registar, a naknadno je brisana jer je odluka o imenovanju uprave bila nezakonita?

Odredbom članka 66. Zakona o trgovačkim društvima propisan je učinak upisa u sudski registar. Tako je stavkom 3. navedenog članka propisano da se svaka osoba može pozvati na stanje upisa u registar glede pravno odlučnih podataka i činjenica koje su, sukladno ovome i drugim rokovima, upisuju u sudski registar, osim one osobe kojoj se dokaže da joj je bilo poznato da se stvarno stanje glede tih podataka razlikuje od stanja upisa u registru.

Nadalje je propisano da se glede radnji poduzetih prije šesnaestog dana nakon dana objave upisa, trećoj osobi ne mogu suprotstaviti upisani podaci ni isprave iz objave ako dokaže da za njih nije mogla znati.U stavku 4., istog članka, propisano je da osoba koja je u dobroj vjeri ne može trpjeti štetu zbog toga što se glede pravno odlučnih podataka i činjenica pouzdala u stanje upisa u sudskom registru. To znači da će biti valjan pravni posao koji sklopi osoba u ime trgovačkog društva koja je upisana u sudski registra kao član uprave iako je, u stvari, za zastupanje trgovačkog društva ovlaštena neka druga osoba, a ne ta koja je upisana u sudski registra kao član uprave. Međutim, taj pravni posao neće biti valjan ako treći nije bio u dobroj vjeri. Naime, načelom povjerenja upisa u sudski registar štiti se samo sigurnost u pravnom prometu osoba koje su u dobroj vjeri. Osoba koja zna za stvarno stanje koje još nije upisano u sudski registar (primjerice promjena člana uprave) neće se moći pozvati na stanje upisa u sudskom registru. 

Ugovor o osiguranju za 'tuđi račun'

Je li ugovaratelj osiguranja za tuđi račun ovlašten podnijeti tužbu protiv osiguratelja radi isplate osiguranog iznosa nakon što je nastupio osigurani slučaj prema ugovoru o osiguranju?

Prema članku 929. Zakona o obveznim odnosima, ugovor o osiguranju može se sklopiti za tuđi račun ili za račun koga se tiče. Radi se o korisniku osiguranja koji je točno određen i za čiji je račun osiguranje sklopljeno ili bilo kojoj osobi koja će biti naknadno određena kao korisnik osiguranja odnosno kao osoba za čiji je račun ugovor o osiguranju sklopljen.

Korisnik osiguranja nije ugovaratelj osiguranja nego samo osoba koja ima korist iz osiguranja. Po nastupu osiguranog slučaja, osiguratelj je dužan isplatiti osiguraninu korisniku osiguranja, dakle osobi za čiji je račun ugovor o osiguranju sklopljen, a ne ugovarateljuosiguranja. Prema članku 929. stavak 1. Zakona o obveznim odnosima, ugovaratelj osiguranja ne može ostvarivati prava iz osiguranja bez pristanka osobe čiji je interes osiguran i kojoj pripadaju prava iz osiguranja. On to ne može činiti niti u slučaju kad drži policu osiguranja. Međutim, ugovaratelj osiguranja obvezan je plaćati premiju te izvršavati i druge obveze iz ugovora o osiguranju. S obzirom na to, ugovaratelj osiguranja nije niti ovlašten (aktivno legitimiran) podnijeti tužbu protiv osiguratelja radi isplate osiguranog iznosa nakon što je nastupio osigurani slučaj, osim ako je na to pristala osoba čiji je interes osiguran i kojoj prava iz ugovora o osiguranju pripadaju.  

Odgovara: Vanja Vargec, dipl. iur

Komentirajte prvi

New Report

Close